Dış basın o ses kayıtlarını satır satır yazdı!!! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » , » Dış basın o ses kayıtlarını satır satır yazdı!!!

Dış basın o ses kayıtlarını satır satır yazdı!!!

Written By yavuz4040 on 25 Şubat 2014 Salı | 06:10:00

Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları dünya basınında da geniş yer buldu. Liveleak sitesinde konuşmaların dökümünün İngilizce çevirileri yer aldı.

 

 

euters haber ajansı başta olmak üzere dünyanın önde gelen haber kaynakları haberi flaş gelişme olarak duyurdu. T24 haber sitesine göre Reuters haberinde Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a elindeki paraları sıfırlaması talimatı verdiği iddiaları aktarıldı. Reuters, Bilal Erdoğan’ın elinde sadece 30 milyon euro kaldığını söylediği iddialara da yer verdi. Reuters
ayrıca Başbakanlık’ın ses kayıtlarının montaj olduğunu duyurduğunu da okuyucularına aktarırken, CHP’nin “hükümet meşruiyetini yitirdi” açıklamasına da yer verdi.

Erdoğan ile Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmaların tam dökümü İngilizce’ye de çevrilerek dünyanın önde gelen açık medya sitelerinden biri olan Liveleak.com sitesine yüklendi.
Liveleak sitesinde yer alan haberde Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği öne sürülen konuşmalar satır satır İngilizce olarak yer aldı. Haberde ayrıca konuşmanın orijinal videosu da yüklendi.

Liveleak sitesinde konuşmaların dökümü İngilizce çevirileriyle yayımlanırken; Reuters, AP ve AFP haber ajansları ile dünyanın önde gelen yayın organları da gelişmeleri okuyucularına aktardı. İşte konuya ilişkin uluslararası basında çıkan bazı haberlerden başlıklar:
TIMES: En zarar verici gelişme bu
İngiliz The Times gazetesi internete sızan telefon görüşmesi kayıtları yüzünden Başbakan’a istifa çağrısı yapıldığını yazdı. Gazete, 17 Aralık günü Başbakan’ın oğlu ile yaptığı iddia edilen telefon görüşmesinin ses kayıtlarının internete sızmasının ardından ana muhalefetin Başbakan’ı istifaya çağırdığını aktardı.
Gazete ayrıca, Başbakanlık’ın yalanladığı ses kayıtlarının yolsuzluk operasyonun ortaya çıkmasından bu yana en ses getiren ve en zarar verici gelişme olduğu yorumunu yaptı.
Telegraph gazetesi ise Başbakan ile oğluna ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında büyük tutardaki nakit paranın nasıl sıfırlanacağı tartışmasının yapıldığını yazarak Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, bu ses kayıtlarının gerçek olmadığının ifade edildiğini aktardı. Gazete son haftalarda Erdoğan ile çocukları arasında geçen konuşmaların yer aldığı iddia edilen ses kayıtlarının internete yayıldığını da vurguladı.
Amerika’da yayınlanan Washington Post gazetesi de dün akşam internete sızan ses kayıtlarının ardından muhalefetin Başbakan’ı istifaya çağırdığına vurgu yaptı. Gazete, Başbakanlık’ın ise söz konusu kayıtların montaj olduğunu ve bu suçu işleyenlere karşı yasal yollara başvurulacağı açıklaması yaptığını yazdı.
Dünyanın önde gelen haber ajansları de ses kayıtlarının sızdırılması haberleri abonelerine aktardı.
Times: Erdoğan’ın sızdırılan ses kayıtları yüzünden istifa etmesi için çağrılar var
Reuters: Başbakanlık Erdoğan kayıtlarının sahte olduğunu belirtti
Associated Press: Erdoğan internete sızdırılan, suçlayıcı yolsuzluk kasetlerinin sahte olduğunu ifade etti
AFP: Başbakanlık ofisi sızdırılan kayıtların sahte olduğunu ifade etti
ABC News: Türk Başbakanlık Ofisi yolsuzluk kasetlerini yalanladı.
GUARDIAN’DAN TÜRKİYE-RUSYA KARŞILAŞTIRMASI
Bu arada İngiliz The Guardian gazetesi, Türkiye’yi yolsuzluğa bulaşmış ülkeler arasında saydıktan sonra, yolsuzluk olayları karşısında halkın verdiği tepkiler konusunda Türkiye ve Rusya arasında karşılaştırma yaptı. Misha Glenny imzasıyla yayımlanan yazıda, dünyada yolsuzluğa bulaşmış siyasi uygulamalara karşı genel bir halk direnişi gözlendiği belirtilerek, Türkiye, Brezilya, Ukrayna ve Arap Baharı’nın yaşandığı ülkeler buna örnek olarak gösterildi.
Yazıda, “Oligarklar ve casuslarla kuşatılmış Rusya gibi bir ülkede; Türkiye, Brezilya, Arap Baharı ve son olarak Ukrayna gibi ülkelerde gözlenen genel bir halk direnişi eğiliminin yaşanması muhtemelen daha zor” denildi.

 

Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net