- 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » »

Written By yavuz4040 on 8 Mart 2014 Cumartesi | 03:14:00

Tahliye talepleri mahkemelere ulaştı

 
 
Uzun tutuklulukta sürenin 5 yıla inmesi ve Anayasa Mahkemesi'nin hak ve hürriyet ihlali olduğu yönündeki kararının ardından dün akşam İlker Başbuğ cezaevinden tahliye edildi. Şu ana kadar 26 sanık tahliye dilekçesi verdi. Ancak taleplerin görüşüleceği nöbetçi mahkemenin hakimi henüz adliyeye gelmediği için dilekçeler görüşülemiyor. Öte yandan Doğu Perinçek'in oğlu Sadık Can Perinçek hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada babasının tahliye dilekçesinin dün mahkemeye gittiğini fakat mahkemenin o an başında olan hakimin, 'mesai saatim bitti' diyerek dilekçeyle ilgilenmediğini iddia etti. Perinçek aynı zamanda tahliye dilekçesi gelince mahkeme başkanının mazaret bildirerek adliyeden ayrıldığını iddia etti.

Terörle Mücadele Kanunu 10. Madde ile yetkili mahkemeleri kaldıran yasa değişikliği ve Anayasa mahkemesi’nin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, hakkında verdiği kararın ardından Ergenekon davasında tutuklu birçok sanık tahliye talebinde bulundu.
Ergenekon davasında sanıklar hakkında tutuklama kararı veren 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin özel yetkilerinin kaldırılmasının ardından tutuklu sanıklar ve avukatları tahliyeler için nöbetçi 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi.

26 SANIK TAHLİYE İSTEDİ

Ergenekon hakimlerini HSYK'ya şikayet etti
Mahkeme kaynaklarından edinilen bilgiye göre şu ana kadar 26 tutuklu sanığın avukatı mahkemeye tahliye için dilekçe verdi.
Dilekçelerin sadece tevzi işlemlerini yapan 18 Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye taleplerini 2-3-4-6-20 ve 21. Ağır Ceza Mahkemeleri’ne gönderdi. İlker Başbuğ’un tahliyesinin ardından Ergenekon tutuklusu gazetesi Tuncay Özkan, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Emekli Albay Dursun Çiçek, Avukat Kemal Kerinçsiz ve emekli Tuğgenerel Veli Küçük’ün avukatlarının tahliye taleplerini 18 Ağır Ceza Mahkemesine verdiği belirtildi.
Ergenekon ve diğer davalardan tutuklu diğer sanıkların ise bireysel olarak Silivri Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine tahliye için başvurduğu öğrenildi. Bu taleplerin ise hafta başında Çağlayan Adliyesi’nde bulunan Ağır Ceza Mahkemeleri’ne gönderileceği belirtildi.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net