Gül, MİT Yasası'nı onayladı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Gül, MİT Yasası'nı onayladı

Gül, MİT Yasası'nı onayladı

Written By yavuz4040 on 25 Nisan 2014 Cuma | 11:13:00

re on facebookShare on google_plusone_shareShare on pinterest_shareShare on friendfeeShare on emailShare on priMore SharinSMİT’e sınırsız yetki veren ve muhalefetin tepkilerine karşın Meclisten geçirilen MİT Yasası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.
Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunu’nda yapılan değişikle MİT mensuplarına ilişkin soruşturma Başbakanın iznine bağlı olacak. Bu kişilerin, özel yetkili mahkemelerin görev alanlarına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılmasında da Başbakanın izni aranacak.
Erdoğan’ın talimatı ile hazırlanan ve Meclis Genel Kurulundan çıkarılan MİT Yasası ile MİT’e verilen yetki ve görevlerden bazıları:
* Dış güvenlik, terörle mücadele ve milli güvenliğe ilişkin konularda Bakanlar Kurulunca verilen görevleri yerine getirmek.
* MİT’e ülke içinde ve dışında her türlü operasyon, teknik, istihbarati takip yetkileri verildi. MİT mensuplarının bu görevlerinden dolayı yargılanmasının önü de kapatıldı. Yargılanmayacakları gibi madalya ile ödüllendirilebilecekler.
* “Milli güvenliğin ve ülke menfaatinin gerektirdiği haller” denilerek, MİT “Yerli ve yabancı her türlü kurum ve kuruluş, tüm örgüt veya oluşumlar ve kişilerle doğrudan ilişki kurma, uygun koordinasyon yöntemlerini uygulayabilecek
* MİT, bankalar dahil her türlü kurum ve kuruluşlardan bilgi, belge, veri ve kayıtları alarak, kişileri fişleyebilecek.
* MİT mensupları, görevlerini yerine getirirken ceza ve infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerle önceden bilgi vermek suretiyle görüşme yapacak, görüşme yaptırabilecek,
* “Önleyici istihbarat” adı altında herkesi dinlediği gibi kendi elemanlarını da dinleme yetkisi MİT’in elinde olacak.
* MİT’in ihtiyaç duyması halinde her türlü malzeme, ekipman, teçhizat, cihaz, diğer yasalarda bu konudaki düzenlemelere bakılmaksızın bedelsiz devredilebilecek.
* MİT mensupları yaptıkları işlerden cezai ve hukuki sorumlu tutulamayacaklar. Sınırsız yetki ve görev verilen MİT mensupları her ne yaparsa yapsın yargılanmamış olacaklar.
* MİT mensupları ve emeklileri, meskun mahal dahil her yerde silah taşıyabilecek.
* Cumhuriyet savcıları, MİT’le ilgili gelen şikayet ve ihbarları aldıklarında, hakkında şikayet olan MİT’e bildirmeden işlem yapamayacak. MİT “görev alanımız” dediğinde ise yargılama söz konusu olamayacak.
* MİT’teki bilgi, belge, veri ve kayıtlar adli mercilerce istenemeyecek
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net