Turizm haftasında kubbelerinde otlar çıkıyor, karanlıkta gözükmüyor! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Turizm haftasında kubbelerinde otlar çıkıyor, karanlıkta gözükmüyor!

Turizm haftasında kubbelerinde otlar çıkıyor, karanlıkta gözükmüyor!

Written By yavuz4040 on 19 Nisan 2014 Cumartesi | 05:10:00

İŞTE BURASI CACABEY CAMİİ!!!


         Kırşehir kent merkezinde bulunan medrese, Caca Bey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlem evi (rasathane) ve medrese olarak yaptırılmıştır. Yapı daha sonra camiye çevrilmiştir. Türk bilim adamı Uluğ  Bey'in Batı Türkistan’da kurduğu medrese ne ise, Caca Bey’in kurduğu bu bilim merkezi de aynı derecede öneme sahiptir. Birkaç kez onarılmış olup, minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında cıncıklı camii adı ile anılmaktadır. Medrese kesme taştan yapılmış olup kare planlıdır. Kubbeli medrese yapı tipine dahildir. Minare yapının arka tarafına alınmıştır.
       Döneminde astronomi yüksek okulu olarak hizmet vermiştir. Kubbesi açık ve altında bir kuyunun bulunduğu medresede kuyunun içindeki suya yansıyan yıldızlar incelenir, bunlar üzerinde araştırmalar yapılırdı.
Böyle önemli bir tarihi eserin, böyle önemli bir mimarinin tanıtımını bırakın, bakımını bile yapamamanız sizin beceriksizliğinizi gösteriyor sayın yetkililer sorumluluklarınızı bilin. Turizm haftası kutluyor, yemekler yiyor, sohbetler ediyor kahkaha atıyorsunuz asıl mevzuya gelin olay TURİZM HAFTASI VE CACABEY CAMİİ'nin hali bakalım buna gülecek misiniz ağlayacak mısınız?

Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net