Emekli Maden İşçisi Hamza Aydın 40 HABER’e konuştu! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Emekli Maden İşçisi Hamza Aydın 40 HABER’e konuştu!

Emekli Maden İşçisi Hamza Aydın 40 HABER’e konuştu!

Written By yavuz4040 on 6 Haziran 2014 Cuma | 02:55:00

Hamza Aydın, Belçika’da kömür madeninde yıllarını vermiş, Kırşehirli bir hemşerimiz. 1968 yılında Belçika yollarını tutan Hamza Aydın, madencilikte yıllarını vermiş ve 35 sene Belçika’da kalmıştır.
                Aydın işçilerin başkanı olarak zamanın birinde çalıştığı yere Osman Bölükbaşı’nı  (milletvekili) çağırır, Osman Bölükbaşı’da onlar gibi 750 metre yerin altına inip, diğerleri gibi simsiyah çıkmıştır. Bu durum karşısında Belçika hükümetiyle diyaloğa geçip 18 frang olan aylık paralarını 28 frang’a çıkarıp işçilerin gönüllerinde adeta taht kurmuştur. Bu anısını bizimle paylaşan Hasan Aydın sözlerine SOMA faciası ile devam etti…

SOMA’daki patlama!

Madende uzun yıllarını veren Hasan Aydın tecrübeli bir gözle düşüncelerini 40 HABER’e anlattı.
Kendi çalışmalarından bahseden Aydın,  yıllarca çalışmasına rağmen 3-5 kişinin ölümüne denk geldiğini sonrasında bütün maden ocaklarının kapatılıp bütün işçilerin emekli olması kararı alındığını onlarca yıl önce Belçika’nın işçiye verdiği değeri Türkiye’nin 2013 yılında işçilere verememiş olması kendisini derinden üzdüğünü belirtti.
Çalışmalarında madeni çıkarırken önce burgu ile 5 metre deldiklerini, sonuç vermeyince fare gönderdiklerini oda sonuç vermeyince gaz feneri kullanarak madeni çıkarmaya çalışırken bu üç yöntemde de sonuç alınamadığı takdirde orada bir daha çalışma yapmadıklarını belirtti.

Soma’daki üzücü facia hepimizin başına gelebilirdi diyerek sözlerine devam eden Hamza Aydın, Soma’daki patlamanın büyük ihtimal gaz patlamasından oluştuğunu, vardiyeler dışarıda yapılması gerekirken Soma’da içeride yapıldığını bunun da insanların hayatlarını büyük bir hiçe saymak olduğunu vurguladı. Eğer bizim gibi dışarıda yapılsaydı ölü sayısı %50 azalırdı diyerek Soma görevlilerini sert bir dille eleştirdi. Soma faciası maden yetkililerinin ehmalliğinden ve vurdum duymaz tavırlarından olduğunu altını çizerek belirtti.


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net