Katar ve FIFA'nın üzerindeki baskı artıyor. - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Katar ve FIFA'nın üzerindeki baskı artıyor.

Katar ve FIFA'nın üzerindeki baskı artıyor.

Written By yavuz4040 on 8 Haziran 2014 Pazar | 07:53:00

Katar’da düzenlenmesi planlanan 2022 Dünya Kupası’nın üzerindeki kara bulutlar çoğalıyor. The Sunday Times gazetesi, Asya Futbol Konfederasyonu eski Başkanı ve FIFA eski İcra Kurulu Üyesi Katarlı Muhammed bin Hammam’a dair yeni iddialar ortaya attı. Geçtiğimiz hafta Bin Hammam’ın Katar’ın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hak kazanması için 5 milyon dolar rüşvet dağıttığına dair belgeleri açıklayan gazete, bu kez de  Katarlı yetkilinin Kraliyet ailesinin olanaklarını kullanarak özel ikili görüşmeler ayarladığını öne sürdü.
Katar ve FIFA'nın üzerindeki baskı artıyor KATAR’I ZORA SOKACAK İDDİA
The Sunday Times’a göre Bin Hammam’ın bu görüşmeleri basit bir lobi faaliyetinden ibaret değil. Bin Hammam’ın Dünya Kupası’nın nerede düzenleneceği için oy kullanma yetkisine sahip kişilerle yaptığı özel görüşmelerde Katarlı yetkililer de yer alıyordu. Katar Dünya Kupası Düzenleme Komitesi bugüne kadar yaptığı açıklamalarda Muhammed bin Hammam’ın Katar 2022 ekibiyle bir ilişkisinin olmadığını öne sürüyordu.
ETİK KOMİTESİNİN KARARI DEĞİŞECEK Mİ?
FIFA, 2018 Rusya ve 2022 Katar Dünya Kupaları’na ilişkin iddiaları araştırmaya devam ederken FIFA Etik Komitesi Başkanı Michael Garcia, 10 Haziran’da açıklanacağını duyurduğu raporda Sunday Times’ın belgelerinin incelenmeyeceğini açıklamıştı.
Bunun üzerine FIFA’nın iddiaları hasıraltı edeceği eleştirileri yükselmiş, IOC’nin en güçlü isimlerinden biri olarak bilinen Kuveytli Şeyh Ahmed el Sabah ise Katar’a dair iddiaların “ırkçı” olduğunu iddia etmişti.
SONY DENGELERİ DEĞİŞTİREBİLİR
FIFA içerisinden yükselen son itiraz ise “hasıraltı etme” girişimlerini zayıflatabilir. FIFA’nın en önemli ticari ortaklarından Sony, konu hakkında açıklama yapan ilk FIFA sponsoru oldu. Sony’nin açıklamasında “Bir FIFA partneri olarak bu iddiaların uygun bir şekilde araştırılmasını istiyoruz. FIFA’nın etik ve fair play prensiplerine sadık kalmasını bekliyoruz” dedi.
SONY İTİRAZININ TİCARİ BOYUTU
FIFA geçtiğimiz yıl 1.4 milyar dolar gelir elde etti. Bunun 600 milyon dolardan fazlası yayın geliri, 400 milyon dolardan fazlası ise sponsorlar ve diğer ticari ortaklıklarından elde edildi. FIFA’nın 6 ana sponsorundan biri olan teknoloji partneri Sony, geçtiğimiz yıl FIFA’ya yaklaşık 180 milyon dolar para ödedi. Sony ile FIFA’nın sözleşmesi bu yıl sona ererken son tartışmaların Sony’ye FIFA karşısında pazarlık masasında avantaj sağlayacağı belirtiliyor. (SPOR SERVİSİ)
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net