Başkan Öztürk: Perakende Yasa Tasarısı 18 Yıldır Bekleniyor Takipçisi Olacağız - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Başkan Öztürk: Perakende Yasa Tasarısı 18 Yıldır Bekleniyor Takipçisi Olacağız

Başkan Öztürk: Perakende Yasa Tasarısı 18 Yıldır Bekleniyor Takipçisi Olacağız

Written By yavuz4040 on 16 Aralık 2014 Salı | 07:43:00

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK; “AVM’lerin Pazar Günleri Kapatılması konusunda Hükümetimizce geri adım atılmış gibi bir durum söz konusu olsa da, bizler AVM’lerin Pazar Günü Kapatılması yönündeki çalışmalarımıza devam ederek, takipçisi olacağız” dedi.
Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazaların Kuruluş ve Çalışma Esaslarına Dair Kanun Teklifi içerisinde bulunan AVM’lerin Pazar günü tatiline  Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin  ‘AVM’ler Pazar Günü Kapanmayacak’ şeklindeki açıklamasının üzerine açıklama yapan Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK; “Bakanımız Sayın Nurettin Canikli her ne kadar AVM’ler Pazar günü kapanmayacak demiş olsa da; Bizler kapanmasının hem esnafımız açısından hem de AVM’ lerde çalışanların tatil yapabilmeleri açısından daha yerinde ve esnafımıza nefes aldıracak çok önemli bir uygulama olacağını düşünüyoruz” dedi.
            'AVM'LERDE ESNAFA YER AYRILACAK'
           Esnafın rekabet edebilmesi için AVM'lerde yüzde 5 yer kontenjanı ayrılmasını yeterli olarak görmediklerini ifade eden Kırşehir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Bahamettin Öztürk, “Esnafa rekabet edebilmesi için yüzde 5 yer kontenjanı ayrılması güzel. Ancak esnafımız istenen rayiç kira bedelini ve yüksek AVM giderlerini asla ödeyemez. Kendi bedeni çalışması ile devletimize yük olmadan evini geçindirmeye çalışan esnafımızın yıllık gideri AVM için aylık gider gibidir. Böyle bir maliyeti esnafımız kaldıramaz. Esnaf ve sanatkâra tahsisi yapılacak yerin fiyatı esnafın ekonomisine ve gelirlerine uygun olmalı” şeklinde konuştu.

Perakende Yasa Tasarısı 18 Yıldır Bekleniyor
Gümrük Birliğinin başlama süreci olan 1996 yılından bu yana perakende yasa tasarısının beklendiğini ifade eden Bahamettin Öztürk; “Geleneksel perakendeciliğin korunacağı, piyasada rekabetin sağlıklı işleyeceği, yıl boyunca yapılan indirimlerle tüketicinin yanıltılmayacağı, rafta ayrı kasada ayrı fiyatın olmayacağı, kayıt dışılığın önleneceği bir tasarı hazırlandı. Küçük KOBİ'lerden insert, stand ve raf paraları kalkacağından tüketici daha ucuza ve kaliteli olarak mal alabilecek. Tedarikçi ve üretici KOBİ'lere daha kısa zamanda ödeme yapılacağından küçük işletmelerin büyümesi ve markalaşması sağlanacak. Artık kentlerimizin çevre, kültür ve ekonomik dokularının daha fazla bozulmaması için Perakende Yasa Tasarısı'nın da zaman kaybedilmeden Yasalaşmasını istiyoruz” diye konuştu.


                                                                               Bahamettin ÖZTÜRK

                                                                                              Başkan
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net