Bir Gün Çalışana da Tazminat - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Bir Gün Çalışana da Tazminat

Bir Gün Çalışana da Tazminat

Written By yavuz4040 on 29 Aralık 2014 Pazartesi | 08:38:00
DİSK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapısı ve işleyişi ile kıdem tazminatında değişiklik öngören yasa önerisi hazırladı.

Asgari ücretin net 1800 lira olması için yurt genelinde eylemlerine devam eden DİSK, asgari ücretin tespit süreci ile kıdem tazminatında değişiklik öngören yasa önerisi de hazırladı. Öneriye göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapısı değiştirilerek 7 milyon asgari ücretliyi temsil edecek üyeler de komisyona girecek. Komisyonda anlaşma sağlanamazsa greve de çıkılabilecek.


BİR GÜN ÇALIŞANA TAZMİNAT
DİSK'in kıdem tazminatı önerisine göre de işçi bir gün çalışsa bile kıdem tazminatı alabilecek. 2015'te geçerli olacakyeni asgari ücret salı günü belli olacak. Diğer yandan hazırlanan öneri önümüzdeki günlerde iktidar ve muhalefet partilerine sunulacak. DİSK'in önerisine göre, komisyonda 7 milyon asgari ücretli de doğrudan temsil edilecek. Asgari ücretlileri temsil eden üyeler komisyona katılacak. Türkİş dışında diğer işçi konfederasyonları da komisyonda yer alacak.
ANAYASAYA DEĞİŞİKLİK EKLENMESİ ŞART

Komisyondaki görüşmeler kamuoyuna açık yapılacak. Ayrıca süreç de toplu sözleşme süreci gibi işleyecek. Görüşmelerin sonunda asgari ücret konusunda anlaşma sağlanamaması halinde grev hakkı da olacak. Anayasanın "ücrette adalet sağlanması" başlıklı maddesinde, "asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bulundurulur" hükmü yer alıyor. DİSK'in önerisine göre anayasada değişiklik ve ekleme yapılması gerekiyor. Öneriye göre ayrıca "kıdem tazminatında" da değişiklik öngörülüyor. (finans.haberler.com)Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net