MARKETLER YASA TASARISI MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNULDU. - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » MARKETLER YASA TASARISI MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNULDU.

MARKETLER YASA TASARISI MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNULDU.

Written By yavuz4040 on 12 Aralık 2014 Cuma | 12:01:00
Fiili satış alanı 400 metrekarenin üzerinde olan hiper market ve gross marketlerin içinde olduğu büyük marketlere mesai ayarı geliyor. Buna göre büyük marketler pazar günü ve resmi tatillerde “müşteri trafiğine kapalı” olacak.

BÜYÜK mağazaların haksız rekabet yaratan “maliyetin altında zararına satış” yapması ve süresi belirsiz indirimli satış kampanyası düzenlemesi yasaklanıyor.  Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun tasarısı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Düzenlemeyle kuruluş izni almadan kurulan ve ticari faaliyette bulunan AVM’ ler, büyük mağazalar ve zincir mağazalar vali tarafından kapatılabilecek. Bunların işletmecilerine satış alanları itibariyle metrekare başına 10 lira para cezası verilecek.
ZARARINA SATIŞ YASAK
Büyük mağazalar tedarikçi ve üreticilerden satın aldıkları ürünleri kendi markaları altında satmaları halinde bu satışların toplamı cirolarının yüzde 30’unu geçemeyecek. Son kullanma tarihini açıkça etikette veya ambalajda belirtmeden tüketim mallarında indirimli veya hediyeli satış kampanyası düzenlenemeyecek. Büyük mağazalar diğer işletmeler zarar verecek veya haksız rekabet oluşturacak şekilde maliyetinin altında zararına satış yapamayacak.
SABAH AÇILIŞ 10.30 AKŞAM KAPANIŞ 20.30
Büyük mağazalar (fiili satış alanı 400 metrekarenin üzerinde) tasfiye, işyeri değişikliği, kış ve yaz mevsim değişimi, bayram ve özel günlerde, seri sonu satışlarda bağlı olduğu odadan indirimli satış izni alacak. Çalışma günlerinde sabah saat 10.30’da açılacak olan büyük mağazalar cumartesi hariç, pazar günü ve resmi tatil günleri tamamen, diğer günler ise saat 20.30’dan itibaren müşteri trafiğine kapalı olacak.
YÖRESEL RAF ŞARTI
Sayıları 400’ü bulan AVM’lere yöresel ürün zorunluluğu getiriliyor. Buna göre AVM’lerde mağaza satış alanının en az yüzde 1’ine denk alanda yöresel ürünler için yer ayrılacak.
MESCİT ZORUNLULUĞU
Satış alanı 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olan AVM’lerde hijyen şartlarına uygun erkek ve bayan tuvaleti, mescit ve çocuk odası oluşturulacak.
BÜYÜK MAĞAZA “400 METREKARENİN ÜZERİ SATIŞ ALANI”
TASARIDA pazar ve cumartesi hariç resmi tatil günlerinde kapalı olmasına karar verilen büyük mağaza tanımı şöyle: Park ve depolar hariç satış alanı itibariyle fiili satış alanı 400 metrekarenin üzerinde olan süpermarket, hipermarket, mega market, gross market, tanzim, indirimli satış mağazası ve  benzeri isimler altında tüketim maddeleri ve  ihtiyaç malzemelerinin toptan veya perakende satışının yapıldığı işyerleriyle bunları ihtiva eden alışveriş merkezleri.
İL VE İLÇELERDE ŞUBELERİNİN TOPLAM ALANI 750 METREKAREYİ BULAN ZİNCİR MAĞAZALAR YASA KAPSAMINA ALINARAK PAZAR GÜNLERİ KAPATILMALIDIR.
         Meclis Başkanlığına gönderilen yasa tasarısı ile ilgili olarak açıklama yapan Kırşehir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk; Pazar günleri ve resmi tatillerde büyük marketlerin kapalı olması küçük esnafımızın işlerine bir nebze olsun yansıyacak, biraz nefes aldırmakla birlikte, tatilin bu işletmelerde günde 12 saatten fazla çalışmak zorunda kalan kasiyerlerin, reyoncuların ve işçilerin tatil yapmalarını sağlayarak, bu kişilerin sosyal yönden gelişimlerine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.
Öztürk açıklamasının devamında; il ve ilçe merkezlerinde şubelerinin toplam alanı 750 metrekareyi aşan zincir mağazalarında mutlak suretle yasa kapsamına alınarak Pazar günleri kapalı tutulması gerektiğini belirterek, yetkililerden bu taleplerini göz ardı etmemelerini özellikle rica etti.

                                                                 Bahamettin ÖZTÜRK
                                                                              Başkan


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net