Yabancı ve İslam karşıtlığı büyüyor - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Yabancı ve İslam karşıtlığı büyüyor

Yabancı ve İslam karşıtlığı büyüyor

Written By yavuz4040 on 25 Aralık 2014 Perşembe | 09:33:00

Almanya’nın Dresden kentinde İslam ve yabancı karşıtlarının düzenlediği yürüyüşe yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı bildirildi
Yabancı ve İslam karşıtlığı büyüyor
Almanya’nın doğusundaki Dresden kentinde başlayan yabancı ve İslam karşıtı hareket giderek büyürken, ülkede kaygılara neden oluyor. Kısa adı “PEGİDA” olan, “Batı’nın İslamileşmesine Karşı Yurtsever Avrupalılar” adlı grup, Ekim ayından bu yana her hafta “Batı’nın İslamileşmesini” protesto eden yürüyüşler düzenliyor. Önceki gün yapılan protesto polis kayıtlarına göre, şu ana kadarki gösterilerin en kalabalığı oldu. Yürüyüşte göçmenler ve sığınmacılar aleyhinde konuşmalar yapıldı. Katılımcılar hep birlikte Noel şarkıları söyledi.
Kent merkezinde toplanan PEGİDA taraftarları Almanya Başbakanı Angela Merkel’in göçmen politikalarını yuhaladı. Burada “Biz halkız” sloganları atan PEGİDA yanlıları üzerinde göçmen ve sığınmacılar karşıtı resim ve yazılar bulunan dövizler taşıdı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteriler sırasında yaklaşık bin 200 polisin görev yaptığı bildirildi. Geçen hafta düzenlenen eylemde yaklaşık 15 bin kişi yer almıştı. Yürüyüşün organizatörleri radikal olmadıklarını savunuyor, ancak protestolara aşırı sağcı gruplar da destek veriyor.
PEGİDA taraftarlarının arasına aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Parti (NPD) üyelerinin de sızarak protesto gösterilere destek oldukları belirtildi. Başbakan Angela Merkel Almanları aşırı eğilimli gruplarca suistimal edilmemeleri konusunda uyarmıştı. Merkel “Almanya’da toplantı özgürlüğü var ama başka ülkelerden bize gelen insanlar hakkında kışkırtma ve yalanlara yer yok” demişti.

Karşıt gösteri
Dresden’de PEGIDA’nın yaptığı gösteri, binlerce kişinin katıldığı karşıt eylemle protesto edildi.  “Nazisiz bir Dresden” adlı inisiyatif tarafından düzenlenen eylem Dresden meydanında yapıldı. “Bizim kültürümüz yanımızdaki kişiyi sevmek”, “Irkçılığa ve fanatizme karşı” yazılı pankartlar taşınan gösteriye yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Bir süre Tiyatro Meydanı’nda eylemlerini sürdüren göstericiler, PEGİDA taraftarlarını protesto etti. (yeniçağ)
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net