Yakıtta Yüzde 50 Tasarruf Sağlayan Cihaz Yaptı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Yakıtta Yüzde 50 Tasarruf Sağlayan Cihaz Yaptı

Yakıtta Yüzde 50 Tasarruf Sağlayan Cihaz Yaptı

Written By yavuz4040 on 29 Aralık 2014 Pazartesi | 10:11:00


Çanakkale'de yaşayan elektrikçi Erkan Çapar, benzinli, LPG'li ve mazotlu araçlarda da yakıt tasarrufu sağlayan cihaz icat etti.

Yakıtta Yüzde 50 Tasarruf Sağlayan Cihaz Yaptı

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde yaşayan elektrikçi Erkan Çapar, jeneratörler için bir cihaz tasarladı. Yaptığı makineye benzinli, LPG'li ve mazotlu araçlarda uygulayan Çapar yüzde 50'ye varan yakıt tassarufu sağladığını fark etti.

YÜZDE 30'DAN YÜZDE 50'YE VARAN YAKIT TASSARUFU
Erkan Çapar şyaptığı cihazı önce otomobiline taktı. Yüzde 50 yakıt tasarrufuna ulaştığını öne sürdü. Çapar, amacının tamamen suyla çalışan jeneratör yapmak olduğunu söyledi. Tepecik Mahallesi'nde yaşayan ve özel bir maden şirketinde çalışan elektrik ustası Erkan Çapar, jeneratörün sadece suyla çalışmasını sağlayabilecek bir cihaz için beş yıl önce çalışmaya başladı. Tasarladığı cihazı son altı aydır büyük gelişme kaydettiğini belirten Çapar, jeneratörlerde yüzde 80 yakıt tasarrufu sağlandığını söyledi. Çapar, cihaz sayesinde benzinli, LPG'li ve mazotla çalışan otomobil, minibüs ve kamyon gibi taşıtlarda da ortalama yüzde 50 tasarruf sağlanabileceğini kaydetti.

AMAÇ TAMAMEN SUYLA ÇALIŞAN JENARATÖR

Cihazın bir ucunun hava emiş manifolduna, diğer ucunun da aküye bağlandığını belirtenErkan Çapar, "Suyu elektrolize edip hidrojeni ayırıyor. Ortaya çıkan hidrojen, yakıt olarak kullanılıyor. Sistem son altı aydır yüksek performans gösterdi. Şuan kendi otomobilimde kullanıyorum. Ortalama yüzde 50 yakıtta tasarruf sağladım" dedi. Beş yıldır cihazın üzerinde çalıştığını vurgulayan Çapar, "Amacım sistemi jeneratörlerde kullanmak. Tamamen suyla çalışan jeneratör üretmek. Henüz tamamen suyla çalışan jeneratörü yapamadım ama aralıksız çalışıyom. En azından şu an otomobillerde yüzde 50, jeneratörde de yüzde 80 yakıt tasarrufunu başardık" dedi.( finans haberler.com)


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net