Bilerek barajın altında kalacaklar - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Bilerek barajın altında kalacaklar

Bilerek barajın altında kalacaklar

Written By yavuz4040 on 9 Ocak 2015 Cuma | 09:00:00

Bilerek baraj altında kalacaklar, bölge meclisleri kuracaklar, eyalet sisteminin önünü açacaklar!..Bilerek  barajın altında kalacaklar
“Büyük Kürdistan” planı için algı oluşturan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Bütün yetki yerel yönetimde olacak. Vergiler yerelde kalmalı. Ayrıca yerel parlamento talep ediyoruz. Özerklik ‘öz yönetim’ kavramıdır” itirafında bulundu.

Yurt Partisi Lideri Tantan, ihanet süreci aktörleri AKP ve PKK’nın gizli projeleri olduğunu belirterek, “HDP, seçime parti olarak girip barajı geçemeyecek. Sonra da aldığı yüksek oranda oyları bahane ederek Diyarbakır’da Kürt Parlamentosu kurarak özerklik ilan edecek” dedi. YP Lideri Sadettin Tantan, AKP, HDP, BDP ve PKK’nın birbirlerini tamamlayan çalışma içinde bulunduklarını, HDP’nin, “Biz seçime bağımsız adaylarla değil parti olarak gireceğiz” söyleminin iktidarla varılan anlaşmanın gereği olduğunu belirtti. Seçim barajının kalkmaması halinde parti olarak seçime giren HDP’nin Miclis’e giremeyeceğini kaydeden Tantan, şöyle konuştu: “Onların oy tabanları belli. Diyarbakır ve Güneydoğu’da birtakım yerlerde yüzde 70-80’lere varan oy aldıklarında ’Biz bu kadar oy aldık ama parlamentoya giremedik. Türkiye’de demokrasi yok. Buranın temsilcisi biziz’diye orada parlamentoyu kuracakları bir gerçek. Bu da Anayasa değişikliği bakımından AKP’nin elini rahatlatacak. ’Bak bunlar bu kadar oy aldı. Buraya federal bir yapı oluşturalım’diyerek kamuoyu nezdinde AKP için de fırsat oluşacak.” Tantan, Türk halkınin “ulus devlet, üniter devlet” konusunda bir karar vermediğini, AKP’nin kurtuluşunun Türkiye’nin federal yapıya geçmesine bağlı olduğunu söyledi. Tantan, “AKP zihniyeti, ülkenin ve milletin menfaatlerinin Batı emperyalizme teslim edilmesi ile ilgili yargılama sürecinden kaçmak istiyor. Bundan da ancak Türkiye’nin hukuk zemininde bir federal yapıya kavuşması ile gerçekleşeceğini zannediyor. AKP’nin işlediği o kadar anayasal suç var ki. İşte Oslo görüşmesi bir anayasal suç. Ege’de Türkiye Cumhuriyeti’ne ait irili ufaklı adaların Yunanistan tarafından işgal edilmesini görmemesi bir anayasal suç. Vatana ihanet suçları bunlar. Zaten besleme aktörler de televizyon ve gazetelerde gece gündüz bu konuyu işlemeye işlemeye devam ediyorlar” dedi. Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal’ın,  Osmanlı modeli eyalet sisteminin Diyarbakır’da uygulanabileceği iddiasına değinen Tantan, şöyle dedi: “Bugünkü Türkiye, ’ulus devlet’ esası üzerine kurulmuştur. Osmanlı bir imparatorluk kuruluşu, valilerle yönetiliyor. Yani öyle yerel parlamentolar da yok o zaman. Parlamenter sistem de yok. Bugünkü Türkiye Cumhuriyite bir ulus devlet olarak, parlamenter bir sistem. halkın kendi kendini yönetmi sistemi var.”(Yeniçağ)
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net