Eksen Eğitim Sen Kırşehir İl Temsilcisi Erdal İLHAN'ın basın açıklması - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Eksen Eğitim Sen Kırşehir İl Temsilcisi Erdal İLHAN'ın basın açıklması

Eksen Eğitim Sen Kırşehir İl Temsilcisi Erdal İLHAN'ın basın açıklması

Written By yavuz4040 on 13 Ocak 2015 Salı | 11:58:00

Dini ve vicdani kanaatlerden ötürü insanlar sınıflara, kamplara ayrıştırılarak / kutuplaştırılarak öteki üzerinden kimlik oluşturma sürecinin çok ağır faturalarını ödeyerek bugünlere gelmiş bir toplumuz. Son yıllarda ülkemizde din ve vicdan hürriyeti kapsamında önemli adımlar atıldığını müşahede etmekteyiz. Bu tür adımların artarak devam etmesi ülkemizin toplumsal yapısının normalleşmesi açısından önemlidir. Bu kapsamda atılması gereken önemli adımlardan biri de cuma namazı ibadeti konusunda saat düzenlemesine gidilmesidir.
Sendika olarak daha önce bu konuyla ilgili açıklamalar yapmıştık. Ancak halen konuyla ilgili sıkıntının giderilmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığı’na ve üniversitelere bağlı kurumlarda kamu çalışanlarının birçoğu cuma namazını kılamamaktadır. Anayasamızın din ve vicdan hürriyeti başlığı kısmında “Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.” denmektedir. Ancak eğitim çalışanları, Müslümanlar için en temel ibadetlerden biri olan cuma namazını ders saatine denk geldiğinden dolayı kılamamaktadırlar.
Eksen Eğitim-Sen olarak bu soruna dikkat çekerek çözüme kavuşturulması için 16 Ocak Cuma günü imza kampanyası başlatacağız. İlimizde görev yapan tüm öğretmenlerimizi bu kampanyaya katılmaya davet ediyoruz.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net