Kazak-Kırgız’ın arası iki gözün akı-karası - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Kazak-Kırgız’ın arası iki gözün akı-karası

Kazak-Kırgız’ın arası iki gözün akı-karası

Written By yavuz4040 on 22 Ocak 2015 Perşembe | 03:53:00

Kazak-Kırgız’ın arası iki gözün akı-karası
Kazak Eli’nin Saken Seyfullin’in ifadesiyle “dar yol, kaygan geçit” devri, 20. yüzyıldır. Kazak milleti sonunda hayal ettiği bağımsızlığa ulaştı. Bunda Kırgızları da dünyaya tanıtan Saken Seyfullin’in etkisi büyüktür
Kazak evladının özgür olma dileği, sadece bir ümit değildi. O her zaman kültür ve sanat dünyasına yansıyan manevi bir ızdıraptı. Milletin özgürlüğünü arzulayan vatan evlatları çektikleri her türlü zorluklara rağmen halkın azad olması hülyası ile yaşadılar. Hayali hakikate dönüştürmek için yeni yollar izlediler. 20. yüzyılın başında milli mücadele veren bu asil evlatlar milli düşünür Abay’dan ilham aldılar. Onlardan biri olan Kazak edebiyatının önemli ismi Saken Seyfullin de Kazak milleti için sorunlara çözümler aradı.
Kazakların ünlü yazarı Saken Seyfullin’i anma toplantısına TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinden Kültür Ataşesi Azamat Utepbayev, Kazakistan’dan Karagandı Eyaleti Jana Arka İlçesinin Valisi Gabdrahman Omarov, Türkoloji uzmanları Hakim Omar, Baktıbay Jumadildin, Kazakistan İletişim Merkezinden Arhimed Jangaziyev, Saken Seyfullin’in torunu, Kazakistan’ın meşhur hayırsever iş adamı Saken Seyfullin, Saken Seyfullin’in akrabası Asılgül Abiş, ses ve tiyatro sanatçısı Kanat Junisov ve Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Orkestra sanatçısı Bibigül Sautova, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Saken Seyfullin’in eserlerini araştıran Gazi Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Cemile Kınacı, Ankara üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Murat Ceritoğlu, Niğde üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Hikmet Koraş, Ankara Etimesgut Belediyesi Başkan Yardımcısı Aladdin Sonat, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız gibi Türk aydınları katıldılar.

Kartal zirvede dolaşır
Toplantıda TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov şöyle konuştu: “Herkese malum olduğu gibi Kazakistan’ın dalgalanan mavi renkli bayrağında kartal resmi vardır. Kartal, Kazak milletinin bağımsız olduğunu, bağımsız ve egemen olmayı her zaman arzuladığını, zirvelerde dolaşmak istediğini ve o temiz yürekle, o nurefşan çehreyle insani değerleri taşıdığını simgeler. İşte Kazak edebiyatının klasik yazarı ve büyük devlet adamı olan Saken Seyfullin, masmavi göklerde, sanat ve edebiyat asumanında kanatlarını geren kartallardan biridir. 1924 yılında Saken Seyfullin Türkiye’yle ilgili yazılar yazdı ve konferans kürsülerinde konuştu. O meşhur konuşmasında dünyanın Türkiye hakkında karamsar düşüncelere sahip olduğunu, fakat her şeye rağmen Türk milletinin çalışkanlığıyla, Anadolu insanına has yüksek geleneksel değerleriyle yeniden büyük devlet olmaya gayret gösterdiğini anlattı. Ve Türkiye Cumhuriyetinin devletler muvazenesinde her zaman büyük kalmasını diledi.
Evet, dağlardan uzaklaştıkça dağlar her zaman yükselirler. Doğumunun 120’nci yılını kutladığımız Kazak edebiyatının klasik yazarı ve devlet adamı Saken Seyfullin ve onun şaheserleri, zaman geçtikçe daha da gençleşecek ve gelecek nesiller tarafından sahip çıkılacağından eminim. Çünkü Saken Seyfullin gibi dinamiklerimiz, sadece Kazakistan’ın değil, tüm Türk dünyasına ait yüksek değerlerdir. Bu değerlerimize sahip çıktıkça, milletlerimiz daha geniş ufuklar kazanacak ve geleceğe doğru sağlam adımlar atabilecektir.” yeniçağ
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net