Ermenistan’ın davetine Norveç’ten “ret” geldi - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Ermenistan’ın davetine Norveç’ten “ret” geldi

Ermenistan’ın davetine Norveç’ten “ret” geldi

Written By yavuz4040 on 17 Mart 2015 Salı | 10:09:00

Sözde Ermeni soykırımının 100. yıldönümünde Ermenistan’da düzenlenecek törenlere davet edilen Norveç’in sağ partili Başbakanı Erna Solberg, Türkiye ile ilişkilerin daha önemli olduğuna dikkat çekerek törenlere katılmayacağını açıkladı.


Solberg’in kararı bazı Ermenistan taraftarı tarihçilerin tepkisine yolaçtı. Tarihçi Baard Larsen, Solberg’in kararını eleştirerek, “Yazık korkakça bir karar. Tıpkı Suudi arabistan, Çin gibi ülkeler nasıl menfaatler için eleştirilmiyorsa Türkiye’yi de onun için eleştirilmiyor. Norveç, Türkiye’yi provoke etmemek için elinden geleni yapıyor. Norveç, törene başbakan seviyesinde katılsaydı provoke sayılmazdı” dedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın 24 Nisan’da sözde Ermeni soykırımının 100. yılı anma törenleri davetine “hayır” yanıtı veren Solberg, Norveç’in ne başbakan ne de dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilmeyeceğini sadece Ermenistan’daki büyükelçinin törenlere katılabileceğini bildirdi.

Tarihçilerin konusu
Başbakanlık Müsteşarı Baard Glad Pedersen ise tarihi konularda kararların tarihçilere bırakılması gerektiğini belirterek, “Bu konu son yıllarda çok tartışılıyor. Ancak neyin soykırım sayılıp sayılmayacağı BM kararlarıyla bellidir. Onun için bırakalım bu konuda değerlendirmeleri tarihçiler yapsın. Başka ülkelerdeki törenlerde ülkeleri büyükelçilerin temsil etmesi çok doğaldır” dedi. Sağ Partili Oslo Eyalet Meclisi Milletvekili Mertefe Bertınlıoğlu, Başbakan Solberg’in kararını saygıyla karşılamak gerektiğini belirterek, “Sözde soykırım konusunda Türkiye defalarca arşivlerin açılması ve tarafsız tarihçilerin arşivleri incelemesi teklifinde bulundu ancak Ermenistan buna hiç yanaşmadı. Bana göre de bu konu sadece tarihçilerin konusudur ve siyasi bir malzeme yapılmalıdır” dedi.

Dışişlerinin yazısı
Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak başbakanlık ofisine gönderdiği yazıda, “1915 yılında Osmanlı tarafından gerçekleştirildiği öne sürülen sözde soykırımı iddiaları, uluslararasında şaibeli şekilde tartışılıyor. Dışişleri olarak Norveç’in temsili konusunda daha sonra fikir belirtilecektir” denildi. İfade özgürlüğü mücadelecisi Eugene Schoulgin ise hükümetin kararını eleştirerek, “Soykırım veya değil. Ne olursa olsun Norveç böyle durumlarda daha yüksek seviyede temsil edilmeliydi” dedi. (Yeniçağ)
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net