TÜRK SAĞLIK SEN ŞUBE BAŞKANI YUSUF AYDIN'DAN BASIN AÇIKLAMASI - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » TÜRK SAĞLIK SEN ŞUBE BAŞKANI YUSUF AYDIN'DAN BASIN AÇIKLAMASI

TÜRK SAĞLIK SEN ŞUBE BAŞKANI YUSUF AYDIN'DAN BASIN AÇIKLAMASI

Written By yavuz4040 on 13 Mart 2015 Cuma | 11:50:00

14 MART TIP BAYRAMININ YAKLAŞTIĞI BİR GÜNDE GÖNÜL İSTERDİKİ SİZ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA GÜZEL VE MÜJDELİ HABERLER VERELİM, 14 MART’I BAYRAM HAVASINDA KUTLAYALIM. ANCAK GELDİĞİMİZ NOKTADA; SAĞLIK ÇALIŞANLARININ PROBLEMLERİNİN GİDEREK ARTTIĞI, ÇALIŞAN MEMNUNİYETİNİN GÖZ ARDI EDİLDİĞİ, ÇALIŞAN TALEPLERİNİN SÜREKLİ ÖTELENDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR.
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAPILAN TÜM HAKSIZLIKLARA DUR DEMEK ADINA BUGÜN BURADA TOPLANAN TÜM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ. 
ŞİDDET, YETERSİZ İSTİHDAM, AĞIR İŞ YÜKÜ, BİTMEK BİLMEYEN NÖBETLER, YAPILAN HAKSIZ UYGULAMALAR NEDENİYLE SAĞLIK ÇALIŞANLARI AĞIR BİR TÜKENMİŞLİK SENDROMU İLE KARŞI KARŞIYADIRLAR.
BUNLARIN YANI SIRA TÜM MEMURLARIN MAAŞLA ALDIĞI SABİT EK ÖDEMELERİN SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN HER AY GECİKTİRİLEREK YATIRILMASI, YOĞUN ÇALIŞMAYA RAĞMEN PERFORMANS ÜCRETLERİNİN 1.5 TL GİBİ KOMİK ÜCRETLERE İNMESİ VE EKONOMİK KAYIPLARIN DAYANILACAK SINIRI ÇOKTAN AŞMASI GİBİ DURUMLAR YAŞANMAKTADIR. EMEKLİLİKTE BEKLEYEN SEFALET İLE İLGİLİ DE SÜREKLİ TOPUN TACA ATILMASI ÇALIŞANDA DAYANILACAK HAL BIRAKMAMIŞTIR.
KAMU HİZMETİ YÜRÜTEN AMA KADRO TALEPLERİ YERİNE GETİRİLMEYEN KAMU DIŞI AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARI, VEKİL EBE HEMŞİRELER VE 4/C’LİLER UMUTSUZLUĞA SEVK EDİLMEKTEDİR.
MEMURLARIMIZ YOK SAYILMIŞ, HİZMETLİLER GÖREVİNİ YAPTIKLARI MEMUR KADROSUNA ATANMAMIŞTIR.
AİLE SOSYAL POLTİKALAR BAKANLIĞINDA ÇALIŞAN PERSONELİN PROBLEMLERİ GÖZ ARDI EDİLMEKTE; KENDİ KADROSU DIŞINDA ÇALIŞTIRILMAKTA, NÖBET ÜCRETLERİ ADİL ÖDENMEMEMEKTE, ÇAĞDAŞ KÖLELİK USULÜ İLE TAŞERON ELEMANLAR ÇALIŞTIRILMAKTA, VE ÖZLÜK HAKLARINDA BİR ÇOK ADALETSİZ UYGULAMALAR BULUNMAKTADIR.
KISACASI SAĞLIK HİZMETLERİNDE GÖREV ALAN DOKTORUMUZDAN HEMŞİRESİNE, EBEMİZDEN SAĞLIK MEMURUMUZA SAĞLIK TEKNİSYENİNE, TEKNİK PERSONELDEN, MEMURA, HİZMETLİ ARKADAŞLARA KADAR HER BİRİNİN SORUNU VE SIKINTISI VARDIR.
BİZLERİN ÖNCELİĞİ, HER ZAMAN ÇALIŞANLARIMIZ OLMUŞTUR. BUGÜN İŞ BIRAKMA EYLEMİNE NEREDEYSE SAĞLIK ALANINDA FAALİYET GÖSTEREN TÜM STK’LAR KATILIYOR. BİRİ HARİÇ O DA MEMUR-SEN’E BAĞLI SAĞLIK-SEN. ÖNCELİĞİ MAKAM VE BAKAN OLANLAR, GÜCÜNÜ İDAREDEN ALANLAR BU ÇAĞRIMIZA CEVAP VERMEMİŞ VE EYLEMİMİZE KATILMAMIŞTIR. TOPLANTILARINDA İDARECİ AĞIRLAYIP, BAKANDAN OY TOPLAYIN TALİMATI ALANLAR, ÇALIŞAN HAKKI İÇİN İŞ BIRAKILDIĞINDA ORTADA YOKLAR.  ONLARIN YERİ İDARECİ YANIDIR.  ÇALIŞANLARLA ALANLARA ÇIKMAK YERİNE İDARECİLERLE POZ VERMEK TEK YAPTIKLARI İŞTİR. TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI KENDİLERİNİ UÇURUMUN KENARINA GÖTÜREN BU YETKİLENDİRİLMİŞLERİ İYİ TANIMALI VE GÖRMELİDİR. BUNLARA ÜYE OLARAK KALINAN HER SANİYE ÇALIŞANIN KENDİNE VERDİĞİ EN BÜYÜK ZARARDIR.
SAĞLIK BAKANININ YANDAŞ SARI SENDİKANIN YAPTIĞI BİR TOPLANTIYA KATILMASININ NE KADAR ETİK OLDUĞU TARTIŞILMAKLA BİRLİKTE,  BU TOPLANTIDA SÖZ ALAN SAĞLIK BAKANI  “SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YAPMIŞ OLDUĞU İŞİN ÇOK KUTSAL BİR İŞ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ, BUNUN DEĞERİ PARA ÖLÇÜLEMEZ MİLLETİN DUASI YETER DİYEREK İFADE ETMİŞTİR.” BİZDE DİYORUZ Kİ, BİZE MİLLETİN DUASI YETER, BİZ BUNUN FARKINDAYIZ, BIRAKIN DUAYI MİLLET ETSİN. SİZ BAKAN OLARAK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YIĞINLA BİRİKMİŞ OLAN PROBLEMLERİNE ÇÖZÜM ÜRETİNİZ. MİLLETİ KANDIRMAYA, ÇALIŞANLARLA ALAY ETMEYE HİÇ KİMSENİN HAKKI YOKTUR.
SAĞLIK BAKANLIĞI DÜN ''ŞİFA VEREN ELE VEFA'' ADLI BİR PROGRAM DÜZENLEMİŞTİR. ÖNCELİKLE BELİRTMEK İSTERİZ Kİ BAKANLIK HİÇBİR ZAMAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VEFA GÖSTERMEMİŞTİR. ŞİFA VEREN ELLERİ SORUNLARI VE DERTLERİ İLE BAŞ BAŞA BIRAKMIŞTIR.  SÜSLÜ TOPLANTILARLA BU İŞİ GEÇİŞTİRMEYİ ADET EDİNMİŞTİR.
DERTLER BOYU AŞMIŞ, SABIR TAŞI ÇATLATMIŞTIR. AMA HALA ÇÖZÜMDEN UZAK AÇIKLAMALARI İLE İKTİDAR, SORUNLARA NE KADAR UZAKLIĞINI ORTAYA KOYMAKTADIR.
70 YAŞINA KADAR İSTENİRSE ÇALIŞILABİLECEKMİŞ, BİZ 70 YAŞINA KADAR ÇALIŞMA DEĞİL, EMEKLİLİKTE RAHAT ETMEK VE İNSANCA BİR ÜCRET ALMAK İSTİYORUZ. BUNUN İÇİN DÖNER SERMAYELERİN EMEKLİLİĞE YANSITILMASINI TALEP EDİYORUZ.
YIPRANMA PAYI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILIYORMUŞ, YIPRANMA PAYI İÇİN 1 SENEDİR AYNI SÖZLER SÖYLENİYOR. SOMUT BİR ADIM, ORTAYA ÇIKMIŞ BİR İCRAAT YOK.
ARTIK SİYASETÇİNİN İKİ DUDAĞI ARASINDAN ÖTEYE GİTMEYEN VAATLERDEN BUNALAN ÇALIŞANLAR;  DEVLETİN SOMUT ADIMLARINI, HAYATA GEÇEN UYGULAMALARINI GÖRMEK İSTİYOR.
SAĞLIK ÇALIŞANLARI OLARAK NE LÜTUF BEKLİYORUZ, NE DE KARŞILANAMAZ TALEPLERİ DİLE GETİRİYORUZ. SADECE HAKKIMIZI TALEP EDİYORUZ. HAKLI TALEPLERİMİZİ DİLE GETİRMEK VE ÇALIŞANLARIN TALEPLERİ KARŞISINDAKİ VURDUMDUYMAZLIĞA TEPKİ OLARAK TIP BAYRAMI ARİFESİNDE İŞ BIRAKIYORUZ.
ÇALIŞANLARIN TALEPLERİNİN YERİNE GETİRİLMESİ VE TÜRKİYE KAMUOYUNDA TEKRAR GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE GÜNDEME GELMESİ ADINA YAPTIĞIMIZ BU EYLEMLE ALANLARA ÇIKTIK VE YETTİ GARİ DİYORUZ.
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI;
BU SIRALAR HERKES DEVLETE TALEPLERİNİ İLETİYOR, BİZDE SAĞLIK ÇALIŞANLARI OLARAK 10 MADDELİK TALEPLERİMİZİ DİLE GETİRİYORUZ.
1-      İŞ GÜVENCESİNİ KALDIRMA GİRŞİMLERİ YERİNE TÜM ÇALIŞANLARIN KADROLU OLDUĞU TAŞERON SİTEMİMİNDEKİ ÇAĞDAŞ KÖLELİĞE SON VERİLMESİNİ İSTİYORUZ.
2-      YİTİK HAKKIMIZ OLAN VE YILLARDIR VERİLMEYEN YIPRANMA PAYININ (FİİLİ HİZMET ZAMMININ VE EK ZAMLARIN) VERİLMESİNİ İSTİYORUZ.
3-      ÇALIŞIRKEN DE, EMEKLİLİKTE DE İNSANCA YAŞAYABİLECEK, GÜVENCELİ BİR GELİR TALEP EDİYORUZ.
4-      ÇALIŞANLARIN CAN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN, ŞİDDETİN EN AZA İNDİRİLMESİNİ, BUNUN İÇİN CAYDIRICI TEDBİRLERİN ALINMASINI İSTİYORUZ.
5-      HER KURUMDA BİR KREŞ, TÜM ÇALIŞANLARA LİSANS TAMAMLAMA GİBİ DÜZENLEMELERİN ACİLEN HAYATA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ.
6-      İŞ YÜKÜ FAZLA OLAN AİLE HEKİMLERİMİZİN VE AİLE HEKİMLİĞİ PERSONELLERİNİN NÖBETLERİNİN İPTAL EDİLMESİNİ İSTİYORUZ.
7-      ADAM KAYIRMACILIĞA, TORPİLE, TEHDİDE, MOBİNGE, HAKSIZ ATAMALARA KARŞI ÇIKIYOR, İDARECİLERİN ADALETLİ OLMALARINI TALEP EDİYORUZ.
8-      HİZMETLİ ARKADAŞLARIN VERİ HAZIRLAMA KONTROL İŞLETMENLİĞİ KADROSUNA GEÇİRİLEREK MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ.
9-      TIP EĞİTİMİNDE NİCELİĞİ DEĞİL, NİTELİĞİ ÖN PLANA ALAN POLİTİKALARIN UYGULANMASINI TALEP EDİYORUZ.
10-  TÜM VATANDAŞLARIMIZA ÜCRETSİZ, EŞİT, ULAŞILABİLİR VE NİTELİKLİ SAĞLIK HİZMETİ SUNULMASINI, KATKI VE KATILIM PAYLARININ KALDIRILARAK MAĞDURİYETLERİN ORTADAN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ.
KISACASI TALEPLERİMİZ ÇALIŞMA HAYATIMIZDA HUZUR VE MEMNUNİYETİMİZDİR. BU KONUDAKİ KARARLI TAVRIMIZI GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YANSITMAK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNİ BİR KEZ DAHA TÜRKİYE GÜNDEMİNE TAŞIMAK, ALANLARDA SESİMİZİ DUYURMAK, GASP EDİLEN HAKLARIMIZI ALMAK VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK ADINA BU GÜN TÜRKİYE DE TÜM SAĞLIK KURUMLARINDA İŞ BIRAKIYORUZ. SAĞLIK ALANINDA FAALİYET GÖSTEREN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BİR ARAYA GETİREN BU TALEPLERİMİZİN KARŞILIK BULMASINI İSTİYORUZ.
“MUTLU SAĞLIK ÇALIŞANI, MUTLU TÜRKİYE” DİYEREK KATILIMLARINIZDAN DOLAYI HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYOR SAYGILAR SUNUYORUZ.

Yusuf AYDIN
Türk Sağlık SEN
Şube Başkanı


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net