Milletimizin yüreğinin bir parçası bu şehirde - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Milletimizin yüreğinin bir parçası bu şehirde

Milletimizin yüreğinin bir parçası bu şehirde

Written By yavuz4040 on 13 Mart 2015 Cuma | 10:25:00

Milletimizin yüreğinin  bir parçası bu şehirde
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yılı kutlamaları, Çimenlik Kalesi’ndeki törenle başladı. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, 2015’in tamamının büyük zaferin kutlanması etkinlikleriyle dolu olacağını söyledi.
 Çınar, “Böyle bir zafer her millete nasip olmaz. Bugün bizim gurur ve onur günümüz” dedi. Daha sonra şehitlikten alınan toprak, su ve bayrak Ankara’ya doğru yola çıkarıldı.18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yılı kutlama ve etkinlik programı dün Çanakkale’de düzenlenen törenle başladı.
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, “Neredeyse Türkiye’nin her ailesinden, her köyünden bir evladı Çanakkale’de şehit yatıyor. Dolayısıyla bütün milletimizin yüreğinin bir parçası bu şehirde” diye konuştu. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yılı kutlama ve etkinlik programı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı’na bağlı Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen törenle başladı. Vali Çınar törendeki konuşmasında, 100 yıl önce Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığını, 2015 yılının tamamının zaferin kutlanması, savaşın anılması etkinlikleriyle dolu dolu olacağını söyledi. Millet olarak gururlu olduklarını aktaran Vali Çınar şunları söyledi:

Minnetle anıyorum 
“Böyle büyük bir zafer her millete nasip olmaz. 100 yıl önce, 16 büyük devlet kurmuş, büyük bir milletin son devleti olan Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihten silinmesi, bu cennet vatanımızın işgal edilerek elimizden alınması için Mehmet Akif Ersoy’un deyimiyle ‘kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela’ dedikleri, İngiltere ve Fransa’nın öncülüğünde bütün sömürgelerin toplanarak bu cennet vatanımıza haksız, hukuksuz ve ahlaksız büyük bir saldırısıyla milletimiz karşı karşıya kaldı. Savaşta can veren, dua eden, evlatlarını feda eden bütün geçmişimizi, ecdadımızı minnetle huzurunuzda yad ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Çanakkale Savaşları’nda da büyük başarılar gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını da saygıyla, minnetle anıyorum.”

94’üncü yıldönümü
Öte yandan Cemil Çiçek, İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. yıldönümü ve İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü nedeniyle mesaj yayınladı. Çiçek mesajında, “Anadolu’nun istila altında olduğu günlerde Hacettepe’de Tacettin Dergahı’nda merhum Mehmet Akif Ersoy tarafından dizelere dökülen İstiklal Marşımız 12 Mart 1921 trihinde TBMM’de milli marş olarak kabul edildi ve tarihinin hiçbir döneminde esarete boyun eğmeyen milletimizin parolası oldu” dedi. Yeniçağ
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net