Sanayide tehlike çanları çalıyor - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Sanayide tehlike çanları çalıyor

Sanayide tehlike çanları çalıyor

Written By yavuz4040 on 10 Mart 2015 Salı | 10:57:00

Sanayide tehlike çanları çalıyor
İç ve dış talepteki düşüş, sanayi sektörüne son iki yılın en büyük darbesini indirdi.
Sanayi üretim endeksi, ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre % 2,2 azaldı
Hem iç talepteki hem ihracattaki düşüş, sanayi üretimini kötü vurdu, üretim son iki yılın dibine indi. Bir yandan üretimdeki gerileme diger yandan dolardaki yükseliş,183 milyar dolar borç batağında olan özel sektörü köşeye sıkıştırmaya başladı..Yüzde 2,2, azalan mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi  bir önceki aya oranla yüzde 1,4 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, ocakta, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,1 arttı.

Madencilik sektörü 
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,4 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 2,9 artış görüldü. Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, Ocakta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,26 düşüş gösterdi. AA Finans’ın sanayi üretimi beklenti anketinde ekonomistlerin, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 2,35, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 0,55 olmuştu. Ankete katılan ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,87 artacağını tahmin etmişlerdi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya oranla yüzde 1,2 artmıştı.

En hızlı düşüş % 11.6 ile bilgisayar sektöründe
İmalat sanayiinde Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 11,6 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında görüldü. Bu düşüşü yüzde 9 ile elektrikli teçhizat imalatı, yüzde 8,2 ile mobilya hariç ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı takip etti.  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, Ocakta aylık bazda en yüksek düşüş yüzde 5 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşirken, en fazla artış ise yüzde 1,1 ile enerjide görüldü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı Ocak ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Ana sanayi gruplarına bakıldığında, Ocakta bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ara malı imalatı yüzde 2,7, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 5, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 2 oranında azalırken, enerji yüzde 1,1, sermaye malı imalatı yüzde 0,8 artış kaydetti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 78,7 ile diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 17,2 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve yüzde 5,4 ile deri ve ilgili ürünleri imalatı izledi.Yeniçağ
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net