Acı, gözyaşı ve isyan: Soma - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Acı, gözyaşı ve isyan: Soma

Acı, gözyaşı ve isyan: Soma

Written By yavuz4040 on 15 Nisan 2015 Çarşamba | 15:59:00

Kimlik tespiti sırasında madenci yakınlarının ağlama sesleri yürekleri dağladı
45 sanıklı Soma Davası’na, olaylı geçen 13 Nisan’daki ilk duruşmanın ardından dün devam edildi. Kimlik tespiti sırasında mahkeme salonundaki madenci yakınlarının hıçkırıkları yürekleri dağladı

Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin ölümünde kusurları bulunduğu gerekçesiyle 8 tutuklu, 37 tutuksuz sanık hakkında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ikinci duruşması dün görüldü. Mahkeme heyeti 13 Nisan’daki ilk duruşmada, daha önce SEGBİS yoluyla sorgulamaları cezaevinden yapılması kararlaştırılan 8 tutuklu sanığın ikinci duruşmada hazır edilmesine karar vermişti. Bu nedenle tutuklu sanıklar yattıkları Şakran Cezaevi’nden gece yarısı alınıp Aliağa, Menemen, Manisa üzerinden Akhisar’a getirildi. Sanıklar duruşmaya çıkarılana kadar özel olarak yaptırılan nezarethaneye konuldu.  

Polis etten duvar ördü

Tutuklu 8 sanık, jandarma kordonu altında salonda ayrılan bölüme alındı. Sanıklarla izleyeciler arasına iki sıra çevik kuvvet polisi etten duvar ördü. Aynı önlem sanık avukatları için de alındı. Basın mensuplarının içeriye dizüstü bilgisayar, cep telefonu ve tabletlerini sokmalarına izin verilmedi. Müşteki avukatları, salon dışında bazı madencilerin yakınlarının kaldığını belirterek bu kişilerin içeri alınmasını, kendilerinin duruşmayı ayakta takip edebileceğini söyledi. Mahkeme başkanı, salona giremeyenlere bir sonraki duruşmalarda öncelik verileceğini ifade ederek bu talebi reddetti. Bunun üzerine avukatlar, kendilerinin salon dışına çıkabileceğini yerlerine ailelerin alınmasını önerdi. Mahkeme başkanı bu talebi de karışıklık yaşanacağı gerekçesiyle kabul etmedi.

Yapılan en acı yoklama

Duruşma başladıktan sonra Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, kimlik tespiti için mikrofonu ailelere verdi. Ölen eşinin, oğlunun ya da kardeşinin isimini söyleyen madenci yakınları gözyaşlarına boğuldu, hıçkırıklar yürekleri dağladı. Çoğu madenci eşi “Biz yandık, onlar da yansın” diyerek duygularını dile getirdi. Bir madenci yakını “432 yetim, ’baba’diye toprağı paralıyor, sizi Allah’a havale ediyoruz” diye isyan etti. Oğlunun adını söyleyen bir başka anne, “Ben yavruma doyamadım, kuzuma doyamadım” diyerek gözyaşı döktü. Salonda, “Canımız çok yanıyor”, “İki şehit verdim”, “37 günlük evladım yetim kaldı”, “Kocam çocuğunu göremedi”, “Çocuğum yandı onlar da yansın” sesleri hıçkırıklara karıştı. Salonda fenalık geçirenler oldu.


Ayık geliri yokmuş

Tutuklu sanıkların kimlik bilgilerini söylemesinin ardından gelirleriyle ilgili cevapları salonda bulunan ailelerin tepkisini çekti. Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın şu an için aylık gelirinin bulunmadığını söylemesi salondan “var var” sesleriyle karşılandı. Aylık gelirlerine ilişkin diğer tutuklu sanıklar Ramazan Doğru 37 bin, Akın Çelik 12 bin, İsmail Adalı 7 bin, Ertan Ersoy 5 bin, Mehmet Ali Günay Çelik 3 bin 200, Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık ise 2 bin 800 lira beyanda bulundu. Mağdur ve müşteki yakınları her sanığın beyanının ardından “yalan” diyerek tepkilerini sürdürdü. Kimlik tespitlerinin iddianamenin 103 sayfalık bölümü okundu ve duruşmaya 1 saat ara verildi.

Akhisar Ağır Ceza  Mahkemesi, iddianamenin 163  sayfalık bölümünün okunmasının ardından duruşmayı, bugüne bıraktı.(Yeniçağ)Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net