BAHAMETTİN ÖZTÜRK BASIN BÜLTENİ - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » BAHAMETTİN ÖZTÜRK BASIN BÜLTENİ

BAHAMETTİN ÖZTÜRK BASIN BÜLTENİ

Written By yavuz4040 on 28 Nisan 2015 Salı | 07:38:00

BİRLİK BAŞKANI BAHAMETTİN ÖZTÜRK İLİMİZDE DÜZENLENECEK 28.AHİLİK HAFTASI 51. ESNAF BAYRAMI KUTLAMALARI ÇALIŞMALARININ HUMMALI BİR ŞEKİLDE DEVAM ETTİĞİNİ DİLE GETİREREK ŞEHRİMİZİN DEĞERLİ ESNAFLARININ VE SEVGİLİ VATANDAŞLARIMIZIN 11-17 MAYIS 2015 TARİHLERİ ARASINDA DÜZENLENECEK ETKİNLİKLERDE GEREKLİ OLAN ÖZVERİYİ VE MİSAFİRPERLİĞİ GÖSTERMELERİNİ RİCA ETTİ.


Kırşehir Esnaf ve Sanatkârına, Ticaret Erbabına, Çiftçilerimize, Hemşerilerimize ve Tüm Kamuoyuna önemle duyurulur:


            Değerli hemşehrilerim Ahilik; ortaya koyduğu temel ilkeleriyle, toplumda yaşayan herkesi kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olmanın bilincini tüm topluma yayan bir sistemedir. Ahilik iş ahlakını savunan, sermayeyi ve işçinin alın terini koruyan, Akıl, Ahlak ,Bilim, Çalışma, Adalet Devlet, Emniyet prensipleri üzerine kurulan günümüzün kooperatifçilik, sendikacılık, sosyal güvenlik , kalite ve fiyat kontrol sistemine benzer yönleri olan bir teşkilattır. Ayrıca Ahilik, 13.Yüzyılda köylere kadar yayılarak, düzenli bir milli toplum kurmayı amaç edinen sosyal bir kurum haline gelmiştir.

             Ahi Evran, Ahiliğin kurucusu, Esnaf piri ve aynı zamanda Anadolu’nun Türk Yurdu olmasında büyük emeği geçen büyük bir şahsiyettir. Ahilik Kültürünün  Anadolu topraklarında tanınıp yayılmasında birinci derecede rolü olduğunu bildiğimiz Ahi Evran, engin Türk Kültürünün ortak değerlerindendir.Ahilik Kültür ve Felsefesi toplumsal yaşamın ortak paydası olan “İnsan” ı esas almıştır. İnsanlar arasındaki Ticari ve toplumsal ilişkilerde, dürüstlük, güvenirlik, iş ve meslek ahlakına saygı , hak ve hukuka riayet etme, saygılı , şefkatli , cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından “ Bir yaşam Tarzı “ olarak kabul edilmiştir.

            Bizler Kırşehir’ li Ahi Esnafı olarak ; “Ahiliğin; Eli, Kapısı ve Sofrası Açık,  Gözü, Beli, Dili kapalı kişidir.” ilkesini kendimize ilke edinerek Pirimiz Ahi Evran-ı Veli Hazretlerinin izinden gidiyor ve halkımıza hizmet vermek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Değerli Kırşehir’li hemşehrilerim ilimiz için önemi büyük olan bu hafta süresince ilimize gelecek olan değerli büyüklerimiz ve çok değerli misafirlerimizi ağırlama da hepinizin desteğini ve misafirperliğini bekliyoruz. Hafta süresince kutlanacak etkinliklerde hepinizin yer almasını şehrimiz adına önemle rica ediyorum. Unutmayalım ki birlikten kuvvet doğar. Şehrimizin gündeme geldiği bu önemli hafta da el birliği içinde hareket ederek Ahiler şehri Kırşehir’ i bütün dünya ya tanıtalım.
           
            Teşkilatım adına ilimizin ve siz değerli hemşehrilerim Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramını kutlar hepinize saygılarımı sunarım.

                                                                                                                      Bahamettin ÖZTÜRK
                                                                                                                               Başkan


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net