Elektrik kesintisiyle vatandaş test edildi - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Elektrik kesintisiyle vatandaş test edildi

Elektrik kesintisiyle vatandaş test edildi

Written By yavuz4040 on 3 Nisan 2015 Cuma | 07:22:00

Elektrik kesintisiyle vatandaş test edildi
Hükümet, Türkiye’yi, 12 saat süreyle kilitleyen elektrik kesintisi ile ilgili kamuoyunu doyurucu bir açıklama yapamazken, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Aksöz, çarpıcı bir iddiayı ortaya attı.
Haber: Hanife Açıkalın
Kesintinin bilinçli yapıldığını savunan Aksöz, kesintinin TBMM’de nükleer santral kurulmasına izin veren yasanın görüşüldüğü gün yaşandığına dikkat çekerek, “Meclis’te Nükleer santral yasası onaylandı. Bunun kesintiyle alakasının olduğunu düşünüyorum. Sinop’ta Japonlara yaptıracakları Nükleer santrali kabul ettirmek için bu kesinti yapılmış olabilir” dedi. İbrahim Aksöz, Türkiye’nin  ürettiği elektriğin ihtiyacı karşıladığını, hükümetin nükleer santral inşasını  haklı göstermek için böyle bir yol denediğini öne sürdü. Türkiye’nin nükleer santral kuracak kadar acil enerji ihtiyacının olmadığını savunan Aksöz, “Nükleer santralden karşılanacak kadar acil bir enerji ihtiyacımız yok. Ama bu yasayı geçirmek için yapılmış olabilir. ’Trafolara kedi girdi’ diyen Enerji Bakanı Nükleer santral yapımı için de birçok şey yapabilir” diye konuştu.

Arıza İzmir’de değil
Aksöz,  Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın kesintinin nedenini İzmir santralinin devre dışı kalmasına bağlamasını inandırıcı bulmadığını söyledi. İzmir santralında arıza yaşanmadığını öne süren Aksöz, “İzmir’deki santral ’biz sistem çöktüğü için kendimiz devre dışı olduk’diyor. Demek ki İzmir’den kaynaklanmıyor. Bugün Bakan belki de çıkacak arızayı başka bir ile yıkacak, bugün bakalım hangi ilimizden kaynaklıymış, arızayı sürekli gezdiriyorlar” dedi. Kesintinin nedenin TEİAŞ’ın kayıtlarında saniye saniye yazılı olduğunu vurgulayan Aksöz,  doyurucu bir açıklama yapılmamasının altında başka nedenler aranması gerektiğini ifade etti. Kesinti ile Türk halkının test edildiğini kaydeden Aksöz, şunları söyledi:  “Burada Türk halkı test edildi. Belirli kişiler kasıtlı elektrik üretmemiş, kasıtlı arızaya müdahale etmemiş olabilir. Yük atmada bilerek geciktiler diye düşünüyorum. Özel santraller ’bu saatte elektrik vermeyeceğiz’demiş olabilir.” 

Seçim provası
Yaygın kanının “seçim gecesi provası yapıldığı” olduğunu anlatan Aksöz, ihtimaller arasında buna da yer verdiğini kaydetti. Vatandaşların kesintiye alıştırılarak, seçim gecesi yaşanacaklara tepki göstermelerinin engellenmek istediğini belirten Aksöz, “Kesintinin nedeni genel seçimlere doğru bir ’kedi’provası olabilir. Halk kesintiye alışacak. TEİAŞ bu işi çok iyi biliyor ama birileri ona talimat vermiş olabilir. Teknik tarafının açıklanması gerekir”. (Türkiye'de Yeniçağ
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net