Gözler partilerin listelerine çevrildi - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Gözler partilerin listelerine çevrildi

Gözler partilerin listelerine çevrildi

Written By yavuz4040 on 6 Nisan 2015 Pazartesi | 05:39:00

Gözler partilerin listelerine çevrildi
7 HAZİRAN’da seçime katılacak siyasi partiler, milletvekili aday listelerini en geç yarın mesai bitimine kadar YSK’ya teslim edecek. AKP’de 3 dönem yasağı nedeniyle 10’u bakan 70 milletvekili aday olamayacak. CHP, adaylarının büyük bölümünü belirledi. MHP’de Bahçeli, liste üzerinde çalışıyor.
Siyasi partiler  aday adayları konusunda son rötuşlarını yapıyor. Listeler yarın YSK’ya
teslim edilecek. 7 Haziran’da seçime katılacak siyasi partiler, milletvekili aday listelerini en geç yarın mesai bitimine kadar Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim etmek zorunda. YSK’nın aldığı karara göre, siyasi partilerin, milletvekili aday listesi verilmesinin son günü olan yarına kadar en az 41 il seçim çevresinde milletvekili aday listesi vermesi gerekecek. 41 il seçim çevresinden az sayıda milletvekili aday listesi bildiren siyasi partiler, seçime katılamayacak. Aynı ilin birden fazla seçim çevresi olması halinde, siyasi partilerin her seçim çevresi için ayrı ayrı milletvekili aday listesi vermesi zorunlu olacak. Aksi halde o il seçim çevresinde seçime katılma şartları oluşmayacak. Bir siyasi parti, 41 il seçim çevresinden fazla ilde milletvekili aday listesi verdiği halde, birden fazla seçim çevresi olan illerde, hiç aday bildirmediği veya eksik bildirdiği seçim çevresinde eksikliği tamamlamadığı takdirde o seçim çevresinde seçime katılamayacak. Siyasi partiler, milletvekili aday listesinin verilmesinden sonra, ancak eksik aday listesini tamamlayabilecek veya varsa maddi hataları düzeltebilecek, yarından sonra milletvekili aday listesini bildirmediği iller için milletvekili aday listesi veremeyecek. Bağımsız adaylar için de son gün yarın.

Tayyip Erdoğan etkisi
AKP’e 3 dönem yasağı nedeniyle 10’u bakan 70 milletvekili aday olamayacak. Bu çerçevede AKP’de aday belirleme sürecinin yoğun bir şekilde sürdü bildirildi. Bir çok yorumcu, AKP’de adaylıkları belirlemede Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun değil Recep Tayyip Erdoğan’ın etkili olduğunu söylüyor.

CHP’de yoğun mesai
Ön seçim ve eğilim yoklaması ile adaylarının büyük bölümünü belirleyen CHP’de ise sırada kontenjana girecek 39 aday ile merkez yoklaması ile atanacak 30 ilin adayları var. Kılıçdaroğlu ise hafta sonunda aday mesaisi yaptı. Kılıçdaroğlu’nun kontenjan listesine alacağı isimler konusunda partide kriz çıkmaması için yakın çevresine bile işaret vermediği öğrenildi.  CHP MYK’dan tam yetki alan Kılıçdaroğlu, bugün akşam saatlerinde Parti Meclisi’ni (PM) toplayarak listesini sunacak.  Yarın son şekli verilecek listede YSK’ya verilecek.

MHP teşkilatlara sordu
Temayül yoklaması yapan MHP’de de adaylık süreci devam ediyor. Teşkilatların görüşlerini alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin liste üzerine çalıştığı bildirildi. Bugüne kadar bazı aday adaylarının başvurularının geri çevrildiği MHP’de listelerin yarın YSK’ya bildirileceği kaydedildi. Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi’nin de ittifak açıklamalarının ardından listelerine hazırlamak için yoğun bir çalışma sürdürdüğü belirtildi. (Yeniçağ)
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net