Hedef Türk’ü yok etmek - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Hedef Türk’ü yok etmek

Hedef Türk’ü yok etmek

Written By yavuz4040 on 16 Nisan 2015 Perşembe | 10:56:00

Davutoğlu, seçim beyannamelerinde yer alan yeni anayasa planında etnik kimliğe dayalı vatandaşlık tanımı olmayacağını söyledi
Federasyonu işaret etti

AKP Seçim Beyannamesi tanıtımında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 100 maddelik 2023 hedeflerini içeren ‘Yeni Türkiye Sözleşmesi 2023’ü okudu. Davutoğlu, “Yeni anayasa, milletimizin kültürel ve toplumsal çeşitliliğini tanıyan, herhangi bir etnik veya dini kimliğe referans yapmayan bir vatandaşlık tanımını esas alacaktır” diyerek hem Türklüğü hem de üniter yapıyı hedef aldıklarını açıkladı.

Asker sınırdan çekilecek

Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kaldıracaklarını belirten Davutoğlu, jandarmanın tamamiyle İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağını kaydetti. Davutoğlu, “İç güvenlik birimlerinin sivil gözetimi kapsamında Bağımsız Kolluk Denetim Mekanizması kurulmasını ve sınırlarımızın korunmasından sorumlu olacak profesyonel bir sınır kolluğu teşkilatının kurulmasını sağlayacağız” dedi.

AKP Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı dün Ankara’da gerçekleştirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasında seçim beyannamelerindi Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce açıkladığı gibi başkanlık sisteminin yer aldığını söyledi. Davutoğlu “Başkanlık sistemini, anayasal çerçevede yasama ve yürütmenin etkin olduğu, demokratik kontrol mekanizmalarının ön görüldüğü bir yönetim modeli olarak tasavvur ediyoruz. Bütün partileri, STK’ları, bu yeniden yapılandırma sürecine katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Yürütme erki de yasama ve yargı erki gibi anayasal denetime açık olacaktır” dedi. Davutoğlu, daha sonra 100 maddelik 2023 hedeflerini içeren ‘Yeni Türkiye Sözleşmesi 2023’ü okudu, vaatlerini ardı ardına sıraladı. Davutoğlu’nun Anayasa’da Türklük vurgusunun ortadan kaldırılacağı vaadinde bulunduklarını belirtti. Davutoğlu, “Yeni anayasa, milletimizin kültürel ve toplumsal çeşitliliğini tanıyan, herhangi bir etnik veya dini kimliğe referans yapmayan bir vatandaşlık tanımını esas alacaktır... Yeni anayasa, toplumun herhangi bir kesiminin dışlanmasına yol açacak değer yargıları ve siyasal tercihler barındırmayacaktır” dedi.  Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını da kaldıracaklarını belirten Davutoğlu, jandarmanın da tamamiyle İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağını kaydetti. Davutoğlu, “İç güvenlik birimlerinin sivil gözetimi kapsamında Bağımsız Kolluk Denetim Mekanizması kurulmasını sağlayacağız. Sınırlarımızın korunmasından sorumlu olacak yeni, profesyonel bir sınır kolluğu teşkilatının kurulmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Hedef muhalefet
Davutoğlu yüzde 35 vurgusunu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 7 Haziran için koyduğu, CHP’nin oyların yüzde 35’ini alması hedefi üzerine yaptı. Davutoğlu, “Yüzde 35’i burada telaffuz etmektense, bu görevi bırakırdım. Biz yüzde 35’e değil, yüzde 55’e, yüzde 60’a yürüyoruz ” dedi. Son dönemde elektrik kesintileri ve trafo önünden geçen kedi görüntülerinin yer aldığı CHP seçim reklamlarına atıf yapan Davutoğlu, CHP’ye yönelik, “Amerika’dan ithal alkış propagandaları ve kedilerle bu işi çözemezsin, bizi 13 yıldır dünya alkışlıyor” ifadelerini kullandı. Davutoğlu konuşmasında HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a da çok sert yüklendi. Davutoğlu, “Bu Demirtaş 6-7 Ekim olaylarında da aynı hainliği yapmıştır ve insanları isyana teşvik etmiştir. Demirtaş ve ekibine sesleniyorum. Çıkın demokrasiyle ilgili tavrınızı açıkça ortaya koyun” dedi. Davutoğlu konuşmasında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de, bir vizyon ortaya koymak yerine, gerginlik ve çatışmadan gelecek tepki oylarını belediğini söyleyerek, “Bahçeli’nin hesabı hep şu oldu;  Acaba bir gerilim olur da, çatışma olur da, tepki oylarını toplayabilir miyim?”  diye konuştu. Daha sonra AKP’nin milletvekili adayları tanıtıldı.(Yeniçağ)
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net