Mansur Yavaş 30 Mart Seçimlerini AİHM'ye Taşıdı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Mansur Yavaş 30 Mart Seçimlerini AİHM'ye Taşıdı

Mansur Yavaş 30 Mart Seçimlerini AİHM'ye Taşıdı

Written By yavuz4040 on 4 Nisan 2015 Cumartesi | 10:10:00

30 Mart yerel seçimlerinde Ankara'da 'hile yapıldığı' iddiasıyla YSK'ya giden Mansur Yavaş konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı.30 Mart 2014 yerel seçiminde Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve seçimi 32 bin oy farkla kaybeden Mansur Yavaş, iç hukuk yolları tükenince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.
MANSUR YAVAŞ PES ETMİYOR
Yerel seçimde 'hile yapıldığı' iddiasıyla önce Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK), ardındanAnayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulunan Mansur Yavaş, buradan bir sonuç elde edemeyince 'sunduğu delillerin yeterince incelenmediği' gerekçesini ileri sürerek konuyu AİHM'e taşıdı.
"ANKARALI SEÇMENİN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIM"
AİHM başvurusuyla ilgili açıklama yapan Mansur Yavaş, "Ankaralıya yapılan haksızlığın peşini bırakmamak adına, sandığa yansıyan iradenin gerçeğe çıkması için AİHM'e başvurduk. Ankaralının hak arama mücadelesini her platformda vermeye devam edecek, Ankaralı seçmenin güvenini boşa çıkarmayacağım." ifadelerini kullandı. AİHM'den umutlu olduğunu belirten Yavaş, "Ben oradan olumlu bir sonucun çıkacağına inanıyorum." dedi. Yavaş, dilekçesinin 20 sayfayı bulduğunu belirtti.
"BELGELER YETERİNCE İNCELENMEDİ"
Yaklaşık 40 bin sayfalık belgeyi YSK'ya verdiklerini kaydeden Yavaş, bu belgelerin 3 saat içerisinde değerlendirildiğini belirterek şunları söyledi: "Bu kadar belgenin bu kadar kısa sürede okunup değerlendirilmesi imkansız. Teslim ettiğimiz belgelerin yeterince incelenmediği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunduk. Oradan da 'genel seçime bakarız ama yerel seçime bakamayız' anlamına gelecek bir karar çıktı. İç hukuk yolları tükendiği için de hak mücadelemizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımaya karar verdik." (Haberler.com
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net