Irak Türkmen Cephesi Başkanı: Irak'ta Kaybeden Sünniler ve Türkmenler - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Irak Türkmen Cephesi Başkanı: Irak'ta Kaybeden Sünniler ve Türkmenler

Irak Türkmen Cephesi Başkanı: Irak'ta Kaybeden Sünniler ve Türkmenler

Written By yavuz4040 on 21 Haziran 2015 Pazar | 13:21:00

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, ülkelerinde "mezhebe dayalı" bir harita çizildiğini, burada kaybedenin Sünniler ve Türkmenler olduğunu söyledi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, "mezhebe dayalı" bir harita çizildiğini söylerken, "Bu haritada Sünniler en zayıf haritaya sahip. Silinen tek harita ise Türkmenlerindir." tehlikeye dikkat çekti
"TÜRKMENLER MUTLAKA SÜNNİLER, ŞİİLER VEYA KÜRTLERE ENTEGRE OLMAK ZORUNDA"
Salihi, yaptığı açıklamada, "Irak'ta bugün resmi olmasa da mezheplere göre yeni bir harita oluşturuldu. Bu haritada Sünniler en zayıf haritaya sahip. Sünniler kendi bölgelerini tehlikeli bir duruma getirdiler. Silinen tek harita ise Türkmenlerindir. Durum şunu gösteriyor ki Türkmenler mutlaka Sünniler, Şiiler veya Kürtlere entegre olmak zorunda. Bu, bizim için bir şansızlık" dedi.
"IŞİD KULLANILARAK BÖLGENİN HARİTASI DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR"
IŞİD kullanılarak Irak'ın yanı sıra Suriye ve diğer komşu ülkelerde de haritaların değiştirilmek istendiğini ifade eden Salihi, şöyle konuştu: "IŞİD hafife alınacak bir mesele değil. Sadece Irak değil tüm bölgenin haritasını değiştirmek için ortaya atılan bir projedir. Önce Irak sonra Suriye'nin haritasını değiştiren IŞİD, diğer bölgelere de gidebilir.
"IRAK'IN KOMŞULARI AYNI DURUMLA KARŞILAŞABİLİRLER"
Ortadoğu bölgesi, özellikle Irak'ın komşuları da aynı durumla karşı karşıya kalabilirler.Yemen ile Suudi Arabistan arasındaki gerginlik, Husilerin ortaya çıkması ve İran'ın destek vermesi bunlar hepsi birbirine bağlı olaylar."
"TELAFER'İN KUZEY IRAK'A İLHAKI İÇİN KARDEŞ KAVGASI GETİRİLDİ"
Salihi, Musul'un Telafer ilçesinde yaşananların bir benzerinin Suriye'nin Tel Abyad bölgesinde yaşandığına değinerek, şunları kaydetti: "Tel Abyad'da daha çok Türkmen ve Arap halkı yaşıyor. Telafer nüfusu da bu şekilde. Telafer'in, Kuzey Irak'a ilhak edilmesi için buraya kardeş kavgası getirildi. Durumu öyle bir yere getirdiler ki bugün Telaferliler, Kuzey Irak yönetimini kabul edecek hale geldi.
"IŞİD'İ TEL ABYAD'A GÖNDERİP, SONRA KÜRT KONTROLÜNE SOKTULAR"
Tel Abyad için de durum aynıdır. Yeni bir Kürt kantonu kurmak için Tel Abyad'ı kaldırdılar. Bunun için önce IŞİD'in buraya girmesini sağladılar. Sonra PYD güçlerini oraya göndererek, bölgenin Kürtlerin kontrolüne girmesini sağladılar." (Haberler.com)
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net