Sağlık Bakanlığı 9 Kentte Kene Alarmı Verdi - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Sağlık Bakanlığı 9 Kentte Kene Alarmı Verdi

Sağlık Bakanlığı 9 Kentte Kene Alarmı Verdi

Written By yavuz4040 on 10 Temmuz 2015 Cuma | 05:35:00

Adana'da kenenin ısırdığı Özmen çiftinin hayatını kaybetmesi sonrası, 9 ilde kene alarmı verildi.

Sağlık BakanlığıOrta AnOrta KaradenizKelkit Vadisi başta olmak üzereGümüşhaneTokatSivasAmasyaÇorumYozgatKastamonuKarabük ve Çankırı'da kene riskinin yüksek olduğunu belirterek, bu illerde kene seti yerine beyaz tülbent dağıtacak
adolu,
5 DAKİKA ARAYLA HAYATLARINI KAYBETTİLER
Adana'da kene ısırması sonucu Selahattin Özmen ve Mine Özmen çifti 5 dakika arayla hayatını kaybetti. Bu vaka ve havaların ısınmasıyla kene alarmı veren sağlık Bakanlığı, ilk olarak 2002'de görülmeye başlanan kenenin bugüne kadar Türkiye'de 6 bin 500 kişiyi ısırdığını ve bunların 650'sinin öldüğünü açıkladı.
Bakanlık, vakalar üzerine Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı ile mücadele için harekete geçti. 2015'in ilk 6 ayında vaka sayısı 378 olarak kaydedildi.
KENE VAKASININ EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ İLLER
Vakalar en çok Orta Anadolu ve Orta Karadeniz Bölgesi'nde, Kelkit Vadisi başta olmak üzere GümüşhaneTokatSivasAmasyaÇorumYozgatKastamonuKarabük ve Çankırıillerinde görülüyor.
BAKANLIK BU YIL 'KENE SETİ' DAĞITMAYACAK
Türkiye'de yaşayan 46 kene türünün 38'inin öldürüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanlığı, kene ile mücadelede için önceki yıllarda halka "kene seti" dağıtmaya başlamıştı. Ancak bakanlık, bu yıl vücuda yapışan keneyi çıkarmaya yarayan kene kartı ve bu setleri dağıtmayacak. Gerekçe ise kene kartının kullanılmaması. Bakanlık yetkilileri, özellikle çiftçilerin bu kartları yanlarında taşımadıklarını tespit ettiklerini söyledi.
ÇORAP VE TÜLBENT DAĞITILACAK
Riskli bölgelerde vatandaşlara halk sağlığı müdürlükleri tarafından, keneyi rahatlıkla fark edebilecekleri açık renk çorap ve keneyi çıkarmakta kullanabilecekleri tülbent dağıtılacak. Vücuttaki keneyi çıkarmak için şu öneriler yapılıyor: "Eldiven, naylon parçası veya bez kullanarak keneyi deriye tutunduğu en yakın yerden parmaklarınızla tutup yavaş ve sabit kuvvetle çekin." Kaynak: Habertürk

  Share this article :

  0 yorum:

  Habere Yoğunlaşın

  Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

   
  Bağlantılar : | |
  Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

  Gururla sunar 40haber.net