En büyük termik santralde elektrik üretimi durduruldu - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » En büyük termik santralde elektrik üretimi durduruldu

En büyük termik santralde elektrik üretimi durduruldu

Written By yavuz4040 on 9 Ağustos 2015 Pazar | 08:36:00

Türkiye’nin en büyük termik santrali olan Afşin-Elbistan B Termik Santrali, Çöllolar Kömür İşletmesi’nde yaşanan obruk ve göçükler dolayısıyla ikinci bir emre kadar elektrik üretimi durduruldu
2012 yılında III. ünitede yaşanan tribün arızası ve 2013’te II. ünitedeki yangın nedeniyle yarı kapasiteyle çalışan Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ndeki elektrik üretimi, ikinci bir emre kadar durduruldu. Türkiye, sıcak geçen yaz ayları dolayısıyla elektrik tüketiminin tavan yaptığı günleri yaşıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’de elektrik tüketimi tüm zamanların en yüksek değeri olan 43 bin megavatın üzerine çıktı. Ülke genelindeki termik, hidroelektrik ve doğal gaz santralleri artan enerji talebine cevap vermek amacıyla neredeyse tam güç ile çalışırken, dünyanın en büyüklerinden, Türkiye’nin ise en yüksek kapasiteli termik santrali olan Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde üretim yapılamıyor.

Dev obruklar

2011 yılında yaşanan göçükler nedeniyle kömür arzının yapılamadığı ve ihtiyacın Afşin-Elbistan Linyitleri’nden (AEL) karşılandığı B Termik’te, üretimi engelleyecek son olay da Çöllolar’da yaşandı. Göçükler nedeniyle 4 yıldır kapalı tutulan Çöllolar Kömür İşletmesi’nde meydana gelen dev obruklar, santralin kömür döküm alanlarını etkiledi. Susuzlaştırma çalışmalarının sürdüğü bölgede zaman zaman yaşanan göçükler ve oluşan obruklar, kül döküm hatlarının çalışmasını engelledi. Söz konusu durumu göz önünde bulunduran EÜAŞ, B Termik Santrali’nin ikinci bir emre kadar elektrik üretmemesini istedi. Alınan karar 4 Ağustos 2015 tarihi ile tebliğ edilerek, santraldeki şalterler indirildi. Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin yeniden üretime başlayıp başlamamasının ise Çöllolar Kömür Havzası’ndaki obruklarla ilgili yapılan bilimsel araştırmanın sonucuna göre belli olacağı öğrenildi. Elektrik üretimine başladığı 2006 yılından beri aksiliklerin peşini bırakmadığı Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde üretime ilk darbe 2012 yılında geldi. Bir ünitesi de 2013 yılında devre dışı kalan B Termik Santralinin, o günden bu yana 2 ünitesi çalışıyor. Üreteceği elektrikle ülke ekonomisine ciddi katkılar sunması beklenen B Termik’te yaşanan yangın ve tribün arızasının ortaya çıkardığı üretim kaybı ise milyon dolarlarla ifade ediliyor.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net