Türkiye, Brezilya’dan sığır ithal edecek - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Türkiye, Brezilya’dan sığır ithal edecek

Türkiye, Brezilya’dan sığır ithal edecek

Written By yavuz4040 on 31 Ağustos 2015 Pazartesi | 04:33:00

Brezilya ile anlaşma sağlayan Türkiye, besilik sığır ithalatına yeşil ışık yaktı
Et fiyatlarındaki artışın önüne geçmek ve enflasyona etkisini azaltmak için ek tedbirler arayan hükümet, Brezilya’dan sonra Kolombiya ile de görüşme başlattı.

 Türkiye, Brezilya’dan sığır ithal edecek

Brezilya ile anlaşma sağlayan Türkiye, besilik sığır ithalatına yeşil ışık yaktı. Et fiyatlarındaki artışın önüne geçmek ve enflasyona etkisini azaltmak için ek tedbirler arayan hükümet, Brezilya’dan sonra Kolombiya ile de görüşme başlattı.

Et fiyatlarındaki tırmanışı durdurmak isteyen Türkiye ithalat için Latin Amerika’ya kadar uzandı. Brezilya ve Türkiye’nin  tarım bakanlıklarının canlı hayvanların alınıp satılabilmesi için gerekli olan orijin ve veteriner sağlık sertifikası konusunda uzlaşma sağlamasının ardından alınan karar resmi organlar aracılığı ile duyuruldu. Kararı sevinçle karşılayan Brezilyalı üreticiler, tarihinde ilk kez Türkiye’ye canlı hayvan ihraç etmeye hazırlanıyor.

Et ihtiyacını karşılamak isteyen Türkiye, geçtiğimiz günlerde kırmızı ette yıl sonuna kadar 30 bin tonluk kota açmış ve gümrük vergisini sıfırlamıştı. Et fiyatlarındaki artışın önüne geçmek ve enflasyona etkisini azaltmak için ek tedbirler arayan hükümet, Brezilya’dan sonra Kolombiya ile de görüşme başlattı.

2. büyük üretici

Ülkede kırmızı et fiyatlarının artması ve büyükbaş hayvan sayısındaki azalma Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Geçtiğimiz yıl 50 bin büyük baş hayvan ithal eden Türkiye, daha çok Avusturya, Belçika, ABD ve Almanya’dan hayvan alımı yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda Latin Amerika ülkelerinden Angus ithal etmeye başlayan Türkiye, yapılan anlaşmayla birlikte bu coğrafyadan yeni bir partner daha edindi. Çiftliklerinde 200 milyon büyük baş hayvan barındıran Brezilya, dünyanın ikinci büyük sığır üreticisi konumunda.

Pazar payı yüzde 30
Dünyaya kırmızı et ihraç eden ve 2004 yılından bu yana sektörde dünya lideri olan Brezilya’nın toplam pazar payı yüzde 30 civarında. Ülke ekonomisine yıllık 8 milyar dolar katkı sağlayan kırmızı et sektörünün toplam büyüklüğünün 67 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 180 ülkeye satış yapan Güney Amerika ülkesinin en büyük müşterileri arasında Avrupa Birliği, Hong Kong, Rusya ve Arap ülkeleri yer alıyor. Brezilya canlı hayvan borsasında fiyatlar günlük değişmekte olup 1000 adet üzerinden yapılan satışlarda 400 kilo civarındaki sığırlara ortalama 900-1000 dolar fiyat biçiliyor.

 Et ve Süt Kurumu karkas et satışına başladı

Et ve Süt Kurumu(ESK) piyasaya karkas et satışına başladı. Kurum, dondurulmuş çeyrek karkas sığır eti, sadece kırmızı et ve yemek sanayinde faaliyet gösteren firmalara satacak. ESK Genel Müdürü Kasım Piral, yaptığı açıklamada, dönemsel ihtiyaçlar doğrultusunda artan kırmızı et talebine cevap vermek amacıyla sadece şarküteri ve yemek sanayine, dondurulmuş karkas sığır satışı başlattıklarını ve sektöre uygun fiyata kırmızı et tedariki sağladıklarını ifade etti.  Bu süreçte ithal edilecek etlerin helal kesim standartlarına uygun ve birinci sınıf dana eti olacağını vurgulayan Piral, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca denetlenerek onay verilen kesimhanelerden elde edilen etlerin ithalatına izin verildiğini belirtti. Piral, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

Helal kesim sertifikası

“Kesimlerde İslami kaidelere riayet ediliyor ve Müslüman kasaplar tarafından kesimler yapılıyor. Sığır karkas et ithalatı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın onay verdiği AB ülkelerinden, helal kesim sertifikası almış kesimhanelerde, yine Bakanlığımız veteriner hekimleri ve ESK veteriner hekimleri kontrolünde gerçekleştiriliyor. Çalışma koşullarını yerinde kontrol eden veteriner hekimlerimiz tarafından seçilip onaylandıktan sonra hayvanların kesimine izin verilmekte, sığırların kesim öncesi, kesim ve kesim sonrası muayeneleri gerçekleştirilmekte, tüm bu işlemlerin sağlık kurallarına uygunluğu veteriner hekimlerimizce denetlenmektedir.”

Maksimum 200 ton

Avrupa Birliği’nde, mevzuat gereği çiftlik hayvanlarının beslenmesinde işlenmiş hayvansal proteinlerin kullanımının yasak olduğunu hatırlatan Piral, “Dolayısıyla ithal edeceğimiz sığır karkaslarının beslenme koşullarıyla ilgili olumsuz haberlere de itibar edilmemelidir. Bu standartlarda kesimler gerçekleştirilip, sığır etleri şoklanacak ve soğuk zincir kurallarına uygun şekilde ülkemize getirilerek şarküteri ve yemek sanayinde kullanıma sunulacak” değerlendirmesinde bulundu. Dondurulmuş karkas sığır eti kilogram fiyatı 21,5 liradan satışa sunuluyor. Firmalar, ESK’dan aylık maksimum 200 ton et alabiliyor. Yeniçağ
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net