Yemen’de büyük kıtlık tehlikesi - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Yemen’de büyük kıtlık tehlikesi

Yemen’de büyük kıtlık tehlikesi

Written By yavuz4040 on 21 Ağustos 2015 Cuma | 03:56:00

BM, Yemen’de devam eden iç savaş ve ülkenin limanlarına uygulanan abluka nedeniyle milyonlarca sivilin açlıkla karşı karşıya olduğunu bildirdi
Felaket uyarısı
BM, Yemen’de milyonlarca sivilin kıtlık ve açlıkla karşı karşıya olduğu uyarısı yaptı. BM Dünya Gıda Programı Başkanı Ertharin Cousin ülkenin büyük limanlarında devam eden yoğun çatışmalar nedeniyle insani yardımları Yemenlilere ulaştıramadıklarını belirtti. Mısır’ın başkenti Kahire’de bir basın toplantısı düzenleyen Cousin, “Eğer Yemen halkının acilen yardım ulaştıramazsak, ticaretin güvenliğini sağlayamaz ve eğer ülkeye gönderilen yardımlar acilen artırılmazsa korkarım Yemen’de büyük bir felakete tanık olabiliriz” dedi.
Suudi hava saldırıları
Üç günlük Yemen ziyaretinin sonrasında konuşan Dünya Gıda Programı Başkanı, ülkede çatışan tüm grupların insani yardımların geçişine izin vermesi gerektiği çağrısını yaptı. BM’nin İnsani Yardımlardan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien ise Yemen’deki siviller için “İçinde bulundukları sefalet akıl almaz boyutlarda” diye konuştu. Ülkedeki insani krizin özellikle Mart ayında Suudi Arabistan ve ortaklarının Şii Husilere yönelik hava operasyonlarının başlamasıyla birlikte hızla kötüye gittiği ifade ediliyor.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net