Baskı ve korkuya karşı birlik çağrısı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Baskı ve korkuya karşı birlik çağrısı

Baskı ve korkuya karşı birlik çağrısı

Written By yavuz4040 on 6 Eylül 2015 Pazar | 05:05:00

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, “Bizi bölüp birbirimize düşürmek isteyenlere inat adaletin paydasında kucaklaşmalıyız” dedi
Ülke zor günlerde
Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşan Metin Feyzioğlu, bir yandan terörle kavrulan Türkiye’nin diğer yandan da iktidarın kendinden görmediklerine uyguladığı baskılarla bir korku devletine dönüştürülmek istendiğini ve yargının siyasi öç alma aracı olarak kullanıldığını vurguladı.

Herkes altında kalır
Yöneticileri tarihe mal edenin; kaç km. yol yaptıkları, kaç bina diktikleri değil, adalete duydukları saygı olduğunu belirten Metin Feyzioğlu, “Adalet sistemi çökerse, o ihtişamlı saraylar ve binalar da başta içinde olanlar olmak üzere hepimizin başına çöker” uyarısında bulundu

Zafer bağımsız yargının olacak
Adalet savaşçısı diye nitelediği meslektaşlarının adli yılını kutlayan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, “Bugünün egemenlerine ve hukuksuzluk yapanlarına sesleniyorum; hukuka ve bağımsız yargıya hesap vereceksiniz” diye konuştu.

 Baskı ve korkuya karşı birlik çağrısı

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “Bizler, baskıya ve korkuya karşı en güçlü panzehirin kol kola girmek ve hep birlikte konuşmak olduğunu biliyoruz” dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, alternatif adli yıl açılışında yaptığı konuşmada “Türkiye’nin bir yandan terörle kasıp kavrulduğu, diğer yandan da iktidarın kendinden görmediği her kesime uyguladığı baskılarla bir korku devletine dönüştürülmek istendiği, yargının siyasi öç alma aracı olarak kullanıldığı bugünlerde bizler, baskıya ve korkuya karşı en güçlü panzehirin kol kola girmek ve hep birlikte konuşmak olduğunu biliyoruz” dedi. TBB Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene katılan Feyzioğlu, “Bu doğrultuda, kuvvetler ayrılığı ilkesini yeniden hayata geçirerek yargının her türlü baskıdan kurtarılması için çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bizler, bütün kural ve ilkeleriyle hayata geçirilecek laik, çoğulcu, sosyal devletçi, hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokratik rejimin ülkemizde birlik ve beraberlik içinde yaşamanın vazgeçilmez koşulu olduğunu bir kez daha ilan ediyoruz. Hukuk devleti ve demokrasi için yürüttüğümüz bu mücadele, 77 milyon yurttaşımızı aynı paydada buluşturacak yeg?ne yöntemdir. Bu mücadele, her vatandaşımızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla hem gurur hem güven duymasını ve geleceği de kol kola birlikte inşa etmesini sağlamak içindir” diye konuştu.

“Ders çıkaracağız”

“Yöneticileri tarihe mal eden kaç kilometre yol, kaç bina diktikleri değil, adalete saygı duyup duymadıklarıdır” diyen Feyzioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Adalet, mülkün yani ülkenin temelidir. Adalet sistemi çökerse, o ihtişamlı saraylar ve binalar da başta içinde olanlar olmak üzere hepimizin başına çöker. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden itibaren, yurtta barış, dünyada barış ilkesini esas almıştır; laik, demokratik bir düzeni hedeflemiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Cumhuriyeti yaşatmak için fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller gereklidir’ sözü; araştıran, sorgulayan, ön yargılı olmayan, şüphe eden ve bu şekilde ulaştığı doğrular için sonuna kadar mücadele azminde olan bireyleri tanımlamaktadır. Şu halde bize düşen görev, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini doğru anlamak ve 21. yüzyılın ihtiyaçlarıyla yoğurarak doğru uygulamaktır. Bunun için evvelki günün, dünün ve bugünün doğru ve yanlışlarından dersler çıkarmak zorundayız.”

“Hesap vereceksiniz”

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ise “Bütün adalet savaşçısı meslektaşlarımın adli yılı daha doğrusu mücadele yılı kutlu olsun. Bugünün egemenlerine ve hukuksuzluk yapanlarına sesleniyorum, çok yakında hukuka ve bağımsız yargıya hesap vereceksiniz. Bu mücadele yılında da bütün barolar olarak birlikteyiz, birliğimizin ve başkanımızın yanındayız. Eşkıya dünyaya hükümdar olmayacağı gibi eşkıya Türkiye’ye de hükümdar olmayacak” şeklinde açıklama yaptı.

 TBB’den Anıtkabir ziyareti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) öncülüğünde gerçekleştirilen “Teröre Karşı Hukukun Üstünlüğü ve Demokrasi İçin Yürüyoruz” etkinliği ve Anıtkabir’i ziyaret dün yapıldı. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve baro başkanları öncülüğündeki avukatlar ile vatandaşlar ilk olarak aslanlı yolda yürüdü. Atatürk’ün mozolesine çelenk koyulmasının ardından saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çekildi. Anıtkabir’i ziyarete gelen TBB ve barolara vatandaşların ilgisi de yoğundu. TBB Başkanı Feyzioğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Feyzioğlu deftere şu ifadeleri yazdı: “Ülkemizin terörle kasıp kavrulduğu adalete duyulan güvenin her geçen gün azaldığı bir dönemde, avukatları yargının kurucu unsuru kabul etmekte direnen antidemokratik bir zihniyete tepki olarak Türkiye’nin bütün avukatları 2015-2016 adlı yılını Türk milleti ile birlikte açma kararı aldık. Bu karar çerçevesinde 77 milyon vatandaşımızın hukuk devleti, demokrasi ve adalet paydasında kucaklaşabileceği inancımızı bir kez daha huzurunuzda tekrarlamak üzere ebedi istirahatgahınıza geldik. Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenlere tüm siyasetçilere ve elbette yurttaşlarımıza vermek istediğimiz mesaj çıkış yolunun Atatürk Cumhuriyeti’nin temel felsefesine doğru kavramak ve 21. yüzyıl ihtiyaçları çerçevesinde doğru uygulamak olduğudur. Evvelki günün, dünün ve bugünün doğru ve yanlış uygulamalardan dersler alarak, Cumhuriyet’in kurulduğu gün ki heyecanı yaşatarak aydınlık bir geleceği el ele kuracağımıza bir kez daha söz veriyoruz. Vatanımıza hizmet etmek namus borcumuzdur. Yolumuz akılcı, bilimci Atatürk yoludur.” (Yeniçağ)

Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net