Ahmet Hakan saldırıya uğradı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Ahmet Hakan saldırıya uğradı

Ahmet Hakan saldırıya uğradı

Written By yavuz4040 on 2 Ekim 2015 Cuma | 03:27:00

Uzun süredir tehdit edilen Hürriyet Gazetesi Yazarı ve televizyon programcısı evinin önünde 4 kişi tarafından darp edildi
Eşkıyalar yakalandı

CNN Türk’teki programı sonrası şoförünün kullandığı ve korumasının da bulunduğu araçla evine giderken saat 00.35’te saldırıya uğrayan Hakan’ın burun ve kaburgasında kırıklar tespit edildi. Yakalanan 4 saldırgandan 2’si sabıkalı çıktı.

Dünya tepki gösterdi

Ünlü gazeteciyle polemiğe giren olağan şüpheliler saldırıyı kınadı. Hakan’a saldırı ülke içinde ve dünyada büyük tepki çekti. CHP’li Tanrıkulu, saldırıyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Siyasi partiler, Basın Konseyi, TGC, ABD ve İngiltere olayı kınadı.

Ahmet Hakan saldırıya uğradı

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, önceki gece Nişantaşı’ndaki evinin önünde 4 kişi tarafından darbedildi. Yakalanan saldırganlardan 2’si sabıkalı çıktı.

CNN Türk’teki “Tarafsız Bölge” programının sunucusu ve Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, evinin önünde saldırıya uğradı. Saldırıyla ilgili 4 kişi yakalananırken, polis, olayda bir azmettirici olma ihtimaline karşı şüphelilerin bilgisayar, telefon gibi özel cihazlarını da incelemeye aldı. Ahmet Hakan, önceki gece CNN Türk’teki “Tarafsız Bölge” programından sonra şoförünün kullandığı ve içinde korumasının da bulunduğu otomobiliyle evine gitmek üzere binadan ayrıldı. Hakan, Nişantaşı’ndaki evinin önüne geldiğinde saldırıya uğradı. Saat 00.35’te Honda marka otomobille gelen 4 kişiden biri korumasına yönelirken, diğer üçü Ahmet Hakan’a saldırdı. Hakan’ı darp eden saldırganlar kaçtı. Hakan ile koruması Amerikan Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede müdahalesi yapılan, tomografisi çekilen Ahmet Hakan’ın burnunda ve kaburgasında kırıklar tespit edildi. Saldırı haberini alan Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök ve meslektaşları hastaneye koştu.

Zanlılar adliyede

Olayın ardından saldırıyla ilgili olarak Ahmet Güler, Kamuran Ergin, Fuat Elmas ve Uğur Adıyaman adlı kişiler yakalanarak gözaltına alındı. Emniyet’teki sorguları tamamlanan zanlılar, daha sonra adliyeye sevk edildi. Zanlıların ilk ifadelerinde trafik nedeniyle tartıştıklarını, aralarında itiş kakış yaşandığını söyledikleri öğrenildi. Saldırganlar, kilometrelerce süren takibi “tesadüf” olarak savundu. Şüphelilerden Uğur Adıyaman’ın, saldırıda kullandıkları aracın kiralandığı şirketin sahibinin kardeşi olduğu belirlendi. Zanlılardan 2’sinin daha önceden tehdit, yaralama ve narkotik madde kullanmak suçlarından poliste kayıtları olduğu ortaya çıktı. Polis yetkilileri, Ahmet Hakan’ın Cem Uzan’la Twitter’deki bir tartışmasının da incelemeye alındığını söyledi. Saldırıda kullanılan kiralık aracın, güvenlik kamerasına yansıdığı ve Ahmet Hakan’ın çıkışından önce Doğan Medya Center önünde bir süre beklediği görüldü.

Korkmuyoruz

Ahmet Hakan’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret eden Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, yaptığı açıklamada “Bu menfur olayı kınıyoruz. Çok düşündürücü bir tablo ile karşı karşıyayız. Ahmet Hakan’a bu saldırı göz göre göre gelmiştir” dedi. Bu arada hastaneden sabaha karşı taburcu edilen Ahmet Hakan, ziyaretine gelen Sedat Ergin’le verdiği mesajda, “Bu tür saldırılardan hiçbir şekilde yılmayacağız. Korkmuyoruz. Bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz” dedi.

 Gözlerin çevrildiği isimlerden kınama

Çirkin saldırıdan sonra dikkatler, Ahmet Hakan’a yönelik açıklamalarda bulunan yazarlar ve AKP’li vekillere çevrildi. Ünlü gazeteciyle polemiğe giren bu kişiler, saldırıyı kınadı. 6 ve 8 Eylül tarihlerinde Hürriyet gazetesi binasına düzenlenen saldırılardan sonra Ahmet Hakan’a yapılan tehditler de artmıştı. Hakan’ı AKP İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın dayakla, Star Gazetesi yazarı Cem Küçük de ölümle tehdit etmişti. Hürriyet gazetesine düzenlenen ilk saldırıda kalabalık bir gruba açıklama yaparak kendisini tanıtan AKP Milletvekili Abdürrahim Boynukalın, Ahmet Hakan’ı tehdit ederek, korkaklıkla suçlamıştı.

Dayak atmalıydık

Hakan’ın Nişantaşı’ndaki evinin önüne gitmeyi düşündüğünü söyleyen Boynukalın’ın Hürriyet gazetesine düzenlenen ilk saldırıdan sonra çekilen şok bir konuşma kaydı ortaya çıkmıştı. Saldırı sırasında olay yerinde olmasını daha önce “Haber alınca sakinleştirmeye gittim” diye açıklayan Boynukalın, YouTube’a sızan son videoda tehditler savurmaya devam etmiş, “Bunlar dayak yememişler hiç. Bizim hatamız bunlara zamanında dayak atmamak oldu” demişti. AKP’li Boynukalın, saldırı haberinden birkaç saat sonra Twitter’da bir açıklama yaparak “Tarihinde asla şiddete bulaşmayan tertemiz bir hareketiz. Ne eli taşlı, sopalı insanlarla gazete, camı indirecek kadar çapulcuyuz ne de evinin önünde 4 kişiyle gazeteci dövecek kadar kalleşiz” dedi.Star Gazetesi yazarı Cem Küçük de daha önce tehdit ettiği Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınadı.

Sinek gibi ezeriz

Küçük, 9 Eylül günü köşesinden Ahmet Hakan’ı tehdit etmiş, “Şizofrenik ve PKK’lı bir hırsız portresi: Ahmet Hakan” başlıklı yazısında “Şizofreni hastaları gibi hala kendini Hürriyet’in Türkiye’yi yönettiği günlerde zannediyorsun. İstersek seni sinek gibi ezeriz. Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun” ifadelerini kullanmıştı.

Uzan’dan açıklama

İşadamı Cem Uzan ise saldırıyla ilgisi olmadığını belirterek Hakan’a “Geçmiş olsun” dileğinde bulundu.

Önceki gün, Uzan’a ait olduğu iddia edilen bir Twitter hesabıyla Ahmet Hakan arasında tehdit ve hakaret dolu bir konuşma gerçekleşmişti. Cem Uzan, Ahmet Hakan’a yönelik saldırı sonrası bir açıklama yaptı. Uzan, Ahmet Hakan’a “geçmiş olsun” derken Twitter’daki söz konusu hesabın kendisine ait olmadığını söyledi. Uzan, şöyle dedi: “Sosyal medyada benim adıma açılmış çok sayıda fake (sahte) hesap var. Benim resmi hesabım Twittirda @CemCUzan’dır. Özellikle ‘@UzanCC’ adlı sahte bir hesap benim 15 doğru twitimi kopyalayıp aralara sahte ve benim olmayan iletiler sıkıştırıyor. Ahmet Hakan’a yönelik olarak söylediğim iddia edilen sözler doğru olmadığı gibi Ahmet Hakan’ın yanıt olarak ‘Seni Şanzelize’ye kadar kovalarım’ tweeti de bu sahte hesaba verilmiş bir yanıttır.”


Tepkiler

Gerginlik ciddi endişe yaratıyor

Gazeteci Ahmet Hakan’a yönelik saldırıya, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve Avrupa’dan tepki yağdı.

Kemal Kılıçdaroğlu (CHP Genel Başkanı): “Medyaya yönelik saldırılar konusunda hükümetin çok dikkatli ve tutarlı adım atması gerekir. Toplumdaki gerginliğin bu noktaya taşınması bizde ciddi endişeler yaratıyor.” Bu arada CHP’li Sezgin Tanrıkulu, saldırıyla ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi.

Oktay Vural (MHP Grup Başkanvekili): “Çok vahim, kabul edilemez. Amaç, toplumu korkutmak ve sindirmektir.”

Kenan İpek (Adalet Bakanı): “Kendisine ve tüm basın camiasına geçmiş olsun. Failleri gereken cezayı çekeceklerdir.”

Mustafa Destici (BBP Genel Başkanı):  “Kışkırtmalar, hedef göstermeler, nefret suçunun zirve yapması neticesinde böyle bir hadise gerçekleşti. Saldırı, medyaya yönelik bir sindirme hareketidir.”


Medyaya yönelik yeni bir gözdağı

Basın Konseyi: “Saldırı yeni bir gözdağıdır. Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeliyiz. Siyasi iktidarı göreve çağırıyoruz. Siyasi iktidar, ülkeyi yönetendir. Bu nedenle yaşanan bu durumun sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır. Üzerlerinde devletin can güvenliğini hissetmeyen gazeteciler, bugün her açıdan özgür değildir.”

Türkiye Gazeteciler

Cemiyeti (TGC):  “Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü hedef alan bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Ahmet Hakan’a yönelik tehditlerle ilgili bugüne kadar seyirci kalan ve görevini yerine getirmeyen İçişleri Bakanlığı’nı görevini yapmaya davet ediyoruz.”

 Görüşlerinden dolayı kimse tehdit edilemez

Ahmet Hakan’a yapılan saldırıya Avrupa Konseyi’nden de sert tepki geldi. Saldırıyı kınadığını ifade eden Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, “Türkiye’de gazetecilere yönelik tekrarlanan saldırılar ülkedeki ifade özgülüğü üzerinde caydırıcı etkiye sahip” dedi. Jagland, Türk yetkililere bu saldırıyı tam olarak soruşturma çağrısı yaptı. ABD Büyükelçiliği de Twitter üzerinden, “İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz” açıklamasında bulundu.Tweet’te, “Gazetecileri şiddet ile korkutmayı amaçlayanlar, kazanılamayacak bir savaş vermektedir” denildi. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore da, saldırıyı şiddetle kınayarak, “Kimse görüşlerinden dolayı tehdit edilemez” dedi. (Yeniçağ)
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net