Cumhuriyet Fazilettir - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Cumhuriyet Fazilettir

Cumhuriyet Fazilettir

Written By yavuz4040 on 27 Ekim 2015 Salı | 09:31:00


Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimizin 92. Yılını kutluyoruz bugün.
Cumhuriyet, Yüce Önderin Türk Milletine bıraktığı en büyük mirasıdır.Büyük acılarla ve savaşlarla kurulmuş Cumhuriyetimize sahip çıkmak, onu korumak ve yüceltmek, bundan tam 92 yıl önce olduğu gibi bugün de en önemli görevimizdir.
Yüce milletimiz, geçmişte olduğu gibi bugün de birçok iç ve dış mihraklar tarafından değişik planların sonucu olarak saldırılara uğramakta, egemenliğimiz tehdit edilmekte, milletimizin birliği ve bütünlüğü sarsılmaya çalışılmaktadır. Her türlü zorlukta millet olarak birlik olmak, iç ve dış düşmanlara karşı göğsümüzü siper etmek, özgürlüğümüze ve birliğimize karşı yapılan hücumlara set çekmek ve vatanın bağımsızlığı için mücadele etmek bir Türk vatandaşı olarak hepimizin en büyük sorumluluğudur.
Atatürk’ün seneler öncesinden bizleri uyararak “Gençliğe Hitabe”sinde vurgu yaptığı bu iç ve dış düşmanlar bundan sonra da Cumhuriyetimizi yıkmak ve bizleri sindirmek için elinden geleni yapacaktır.Bizler de birinci vazifemiz olarak Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza etmek bilincinden asla ayrılmamalıyız.
İşgalci devletlere karşı mücadele verip ulusal bağımsızlığını kazanan Türkiye Cumhuriyetinin savaş sonrası elde ettiği kazanımlar, bölgesel ve küresel etkenler de göz önüne alındığında küçümsenemez bir başarıdır.
Cumhuriyet, çağdaş yönetim biçimlerinden biri olan demokrasiyi bağrında geliştirebilen en iyi sistemdir. Kişi hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvence altında olabilir. Türk Milleti de bunu yüceltip geliştirerek, demokrasinin nimetlerinden en üst seviyede sürekli faydalandığı anda elbette çağdaş toplumlar içindeki yerini sağlama alacaktır. Bu nedenle Cumhuriyeti korumak, yüceltmek ve geliştirmek hepimizin öncelikli görevi olmalıdır.
Saltanat yönetiminin yerini alan Cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyeti ve demokrasileri yaşatan siyasî fazilettir. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda esas alınan ilkeler, çağdaş bir yaşam biçiminin de çerçevesidir.
Demokrasinin, cumhuriyetin, özgürlüğün hüküm sürdüğü daha nice aydınlık, coşku dolu Cumhuriyet Bayramlarını yaşayacak olan bu ülkenin bir evladı olmaktan onur duyduğumuzu tüm milletimizle göğsümüzü gererek paylaşmaktan da gurur duyuyoruz.
         Bu duygu ve düşüncelerle Kırşehir Türk Ocağı şubesi olarak, Cumhuriyetimizi tehdit eden unsurların bulunduğu bu dönemde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen bütün istiklâl kahramanlarımızı sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.
“NE MUTLU TÜRKÜM”diyerek bu büyük bayramı yürekten kutluyoruz.

                              Süleyman DOĞAN
                                                                            Kırşehir Türk Ocağı Reis
                                                                              Yönetim Kurulu Adına      
   
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net