Usta Yönetmen Memduh Ün Hayatını Kaybetti - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Usta Yönetmen Memduh Ün Hayatını Kaybetti

Usta Yönetmen Memduh Ün Hayatını Kaybetti

Written By yavuz4040 on 16 Ekim 2015 Cuma | 04:23:00

Türk Sineması'nın önemli isimlerinden, Fatma Girik'in eşi 95 yaşındaki yönetmen Memduh Ün, Bodrum'da vefat etti.

Türk Sineması'nın önemli isimlerinden, 95 yaşındaki yönetmen Memduh Ün, hayatını kaybetti.
FATMA GİRİK BÜYÜK ÜZÜNTÜ YAŞADI
Geçtiğimiz yıl 11 Kasım'dan bu yanaBodrum'da Acıbadem Hastanesi yoğun bakım servisinde kalan Memduh Ün bu sabah saat 10.15'de hayatını kaybetti. Hayat arkadaşıFatma Girik'in hemen hastaneye koştuğu, büyük üzüntü yaşadığı öğrenildi.
USTA İSMİN ARDINDAN DOSTLARI NE DEDİ?
CÜNEYT ARKIN: TÜRK HALKININ DEĞERLERİNE ÇOK ÖNEM VERİRDİ
"Çok üzüldüm. Sinema varsa onların yüzünden varoldu. Böylesi halka yayıldı. Türk halkının değerlerine çok önem verirlerdi. Bu birbirini sevmek, birbirine değer vermektir.Memduh Ün buna çok dikkat ederdi. O dönemlere dikkat ederseniz Türk halkında bir ayrışma yoktu. Bunun mimarları Memduh Ün'lerdi, Atıf Yılmaz'lardı...
Memduh Ün çok özel bir insandı. Ben onunla abi kardeş gibiydim. Sonra çok yakın dost olduk. Tüm molalarında sanat konuşurdu.
Güzel insandı... Hayatı güzel yanından alan biriydi.
Hastanede olduğu sürede kendisiyle görüşemedim ama Fatma Girik ile konuştum. En sonİstanbul'dayken ziyaretine gitmiştim. Müthiş bir hafızası vardı. Önemli bir insandı."
SÜLEYMAN TURAN: NE YAZIK Kİ ÇALIŞMA FIRSATINI HİÇ BULAMADIM
"Şu an duydum ve çok üzgünüm. Memduh abi rahatsızdı biliyorduk. Fatma Hanım bir an olsun yanından ayrılmadı. İnanılmaz bir dayanışma içindeydi. Memduh Ün, Türk sinemasının yapı taşlarındandı. İnanılmaz bir figürdü. Çok önemli bir sinema adamıydı ama her şeyden öte çok önemli bir insandı.
Kaçınılmaz son. Ciddi anlamda çok üzgünüm. Ne yazık ki ben onunla çalışma fırsatını hiç bulamadım ama çok isterdim.
Çok büyük bir değeri kaybettik. Başımız sağolsun."
FİLİZ AKIN: BENİ SİNEMA İÇİN İKNA EDEN İSİMDİ
NTV canlı yayınına bağlanan ünlü sanatçı Filiz Akın "Memduh Bey, Türk sineması için ve benim için çok önemliydi. Beni sinemaya başlamam için ikna eden isimdi. İlk yönetmenimdi. Aksi görünüşünün ardında bambaşka bir kişiliği vardı. Türk sinemasının başı sağolsun." diyerek üzüntüsünü paylaştı.
MEMDUH ÜN KİMDİR?
Eski futbolcu, sinema yönetmeni, oyuncu, senarist, yapımcı.

Beşiktaş'ın 1940-41 sezonu şampiyon bitiren kadroda futbolcu olarak görev yapanMemduh Ün futboldan koptuktan sonra Turhan Ün takma adıyla 1947'de sinemada oyuncu olarak yer aldı, 1951'de Arşavir Alyanak'la birlikte Yakut Film adlı bir şirket kurdu. Yönetmenlik deneyimini geliştirince bu kez kendi adına Uğur Film adında bir şirket kurarak çalışmalarını sürdürdü. Oyunculuk, yönetmenlik ve yapımcılığın yanı sıra, film senaryoları da yazdı. Ayrıca bir filmin müziğini, iki filmin de kurgusunu yapmıştır. Haberler.com
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net