Yavru Vatan Kıbrıs cansuyuna kavuştu - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Yavru Vatan Kıbrıs cansuyuna kavuştu

Yavru Vatan Kıbrıs cansuyuna kavuştu

Written By yavuz4040 on 18 Ekim 2015 Pazar | 03:46:00

KKTC’yi susuzluktan kurtaracak tesisin Mersin’in Anamur ilçesindeki vanasını Erdoğan, Davutoğlu ve Akıncı birlikte açtı
Türkiye’den Kıbrıs’a su taşıyacak 1.6 milyar liralık projenin açılış töreni Mersin Anamur’da yapıldı. Dünyada bir ilk olan asrın projesi Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı bir törenle hizmete girdi.

Rumlara da su veririz

KKTC’deki açılışa da Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte katılan Erdoğan, “Güney’dekiler bu sudan istifade etmek istiyorlarsa adını barış suyu koyar onlara buradan su veririz” dedi.


Yavru Vatan Kıbrıs cansuyuna kavuştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) su ihtiyacını karşılamak üzere 2011 yılında yapımına başlanan ‘KKTC Su Temin Projesi’nde mutlu sona dün ulaşıldı. KKTC Su Temin Projesi, askılı boru sistemiyle deniz geçilerek su aktarılan dünyadaki tek proje. KKTC’ye askılı boru sistemiyle denizden su iletimini sağlayacak Deniz Geçişi İsale Hattı, her biri 1.6 metre çapına sahip ve 500’er metre uzunluğunda olan yekpare boruların birbirine mekanik olarak bağlanmasıyla tamamlandı. Deniz geçişi isale hattı boruları, Türkiye ve KKTC kıyı kesimlerinde 20 metre su derinliğine ulaşıncaya kadar gömülü olarak, 280 metre su derinliği arasında ise stabiliteleri beton ağırlık blokları ile sağlanmak suretiyle deniz tabanı üzerine döşendi. Proje ile KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacı karşılanması için Türkiye tarafında Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen Alaköprü Barajı’nda depolanacak suyun Türkiye tarafı 23 kilometre, deniz geçişi 80 kilometre (66.5 km askılı borulu sistem) ve KKTC tarafı 3 kilometre olmak üzere toplam 106 kilometre uzunluğundaki hat ile KKTC’de inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılacak. Suyun yaklaşık 38 milyon metreküpü KKTC’de inşa edilecek arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra içme suyu maksatlı kullanılacak. Geriye kalan 37 milyon metreküp su ise zirai sulama için tahsis edilecek. Projenin açılış töreni, Anamur İlçe Stadı’nın yanındaki alanda düzenlenen törene, Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Davutoğlu, KKTC Başbakanı Kalyoncu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katıldı.

İstifa eleştirisi

Erdoğan, Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, muhalefet partilerinin terörle mücadele konusunda kendilerinden beklenen birlik ve kararlılığı göstermediğini söyledi. Erdoğan, “Bizi bu süreçte asıl üzen, demokrasinin vazgeçilmez kurumları olan siyasi partilerimizin ülkemizin terörle mücadelesi konusunda onlardan beklediğimiz birliği ve kararlılığı gösteremiyor oluşudur. Gördünüz işte, Ankara Garı önündeki saldırı sonrasında dahi siyasi partilerimiz bu birliği, bu kararlılığı tam olarak ortaya koyamadılar. Ne diyorlar? İşte şu bakan istifa etsin, bu bakan istifa etsin. Peki, bu ülkede Sivas olayları olduğunda iktidarda kim vardı? Kahramanmaraş olayları olduğu zaman iktidarda kimler vardı? Niye o zaman bu istifaları yapmadınız veya yaptırmadınız? Yani her bu tür olaylarda bakanların istifasını istemek ne demektir biliyor musunuz, bu ülkeyi yönetilemez hale getirmektir” dedi.

“Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, vatandaşlarımıza samimi çağrıda bulunuyorum; gelin bu zor günlerinde ülkemize hep birlikte sahip çıkalım. Terörün karşısına hep birlikte dikilelim” diyen Erdoğan şöyle konuştu: Bölgemizde sahnelenen oyunu hep birlikte bozalım. Yarın çocuklarımızın karşısına başımız dik olarak çıkmak, bizden sonraki nesillere iyi bir miras bırakmak istiyorsak, bu birliği, beraberliği gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Tarih, herkesi işte böyle kritik dönemlerde söylediği sözlere, ortaya koyduğu tutuma göre kaydeder. Bugün milli ve yerli bir duruş sergileyemeyenler, yarın tarih ve sonraki nesiller önünde başının eğik kalacağını bilmelidir.

“Göğsümüz kabardı”

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise göğsümüzü kabartan bir projenin açılışını gerçekleştiriyor olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, dünya çapında bir eseri kullanıma açtıklarını söyledi. Anadolu ile KKTC’nin su gibi aziz proje ile bir kez daha birbirine kavuştuğunu, bir kez daha kenetlendiğini dile getiren Davutoğlu, “Girne’yi Anadolu’ya bu kez su ile bağlıyoruz. Kıbrıs için canını feda eden şehitlerimize feda olsun. Onlara rahmet diliyoruz. Ve buradan onların manevi huzurunda diyoruz ki sizler bir yaz sabahı, bir temmuz sabahı Kıbrıs’a giderken canınızı feda etmek için gittiniz. İşte şimdi ana vatandan yavru vatana biz sizin adınızı anarak Anadolu’nun suyunu götürüyoruz. O gün hayatlarını feda eden şehitlerimize rahmet dilerken, bütün dünyaya haykırıyoruz; Türkiye ile Kıbrıs hiçbir zaman ayrılmayacak şekilde birbirine kenetlenmiştir” dedi. Yeniçağ
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net