DÜNYA KADINLAR GÜNÜ - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Written By yavuz4040 on 6 Mart 2016 Pazar | 09:54:00

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40000 dokuma işçisinin daha iyi dokuma çalışma şartları istemiyle greve başlaması, ancak grevin ardından çıkan olaylarda ve yangında 129 kadın işçinin hayatını kaybetmesi gözlerin kadınlara çevrilmesini sağlamıştır. 1910 yılından itibaren 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması kabul edilmiştir. 8 Mart, 1977 yılından itibaren Birleşmiş Milletler tarafından da tanımlanmış Uluslararası bir gün konumuna gelmiştir.
            Türkiye’de 8 Mart’ın Kadınlar Günü olarak kutlanmasına ilk kez 1921 yılında başlanmış, daha sonraki yıllarda da yaygın ve yığınsal olarak kutlanmaya devam edilmiştir.
            Her kadın bir erkeğin ya kızıdır, ya kız kardeşidir ya hanımıdır yahut da onu doğuran annesidir. Onun için kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmeli ve hürmet edilmelidir.
            Peygamber Efendimiz (S.A.V) de bu konuda şöyle buyuruyor: “ Sizin en hayırlınız kadınlara karşı huyu en iyi olanınızdır. Ben de aileme karşı hayırlı olanınızım. Kadınlara ancak iyi insanlar güzel davranır, onlara karşı ancak kötü kişiler ihanet eder “
            İslam dininde kadın aile ocağında temel eğitimi veren ilk öğretmen ve mükemmel bir eğitimcidir. Çocuğun terbiyesi, yetişmesi, her yönden gelişmesi, daha küçük yaşta iken güzel alışkanlıklar kazanması ve faydalı bilgilerle donatılması hususunda annenin rolü çok büyüktür. Nitekim, Peygamberler, Mürşid-i Kamiller, Veliler, Sultanlar ve daha nice büyük insanlar hep mümtaz annelerin kucaklarında yetişmişlerdir.
            “Cennet anaların ayakları altındadır” diyen İslam dini kadına hak etmiş olduğu değeri vermiştir. İslamiyetin ilk şehidi bir kadındır. İlk Müslüman bir kadındır. Peygamberimizin soyu kızından devam etmiştir. İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuş ve kadını, hiçbir nizâm ve sistemin veremediği müstesnâ bir makama sâhip kılmıştır. Nitekim Cenâb-ı Hakk Kur’ân-ı Kerîm’inde: "Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır" buyurmuştur. Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz de erkekleri, kadınların hak ve hukûkunu gözetmeye dâvet etmekte ve bu konuda:    "Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız."  buyurmaktadır. Başka bir hadîs-i şerîflerinde de: "Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım" buyurur.
            Hayatın her alanında varlıklarını gösteren kadınlar bu ülkenin var olma mücadelesinde de ön saflarda yerini almıştır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında analarımız önemli çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır. Savaşın ardından ülkenin kalkınmasında da kadınlarımız üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapmıştır. Bunu fark eden Atatürk, ülkenin kalkınmasında kadının yeri ve önemini vurgulayarak 1934 yılında pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını kazandırmıştır.
            Hayatımızda büyük önem arz eden kadınlarımızı yılda bir güne sığdırmak elbette ki mümkün değildir; Ancak 8 Mart sorunların konuşulması, tartışılması ve çözümü için bir fırsat olarak görüyor ve Kırşehir Türk Ocağı Başkanı olarak tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.
                                                                                    
                                                                                        Süleyman Doğan

                                                                                Kırşehir Türk Ocağı Başkanı
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net