- 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » »

Written By yavuz4040 on 22 Mart 2016 Salı | 06:35:00

         Eski Milli Takımlar Taekwondo Antrenörü Sinan Demir, günlük yaşamımızda şahit olduğumuz ve gördüğümüz ve duyduğumuz haberler neticesinde kısa vadede devamlılığı olmayan geçiçi dünya nimetlerini Allah insanlara sunar. Ne var ki bu dünya nimetleri tadımlık gibidir. Kalıcılığı baki olmaz ve geçicidir. Makamlar ve mevkilerde böyledir. Bir gün uyanırsınız bir gecede yüksek makama ve mevkiye gelebilirsiniz , bir gün uyandığınızda da sıradan biri olabilirsiniz. Bu tür geçici makam ve mevkiler  insanlarımızı farklı kimliklere ve sınıflara ayırabilir. Oysa bizi biz yapan ayakları üzerinde durabilmemizi sağlayan başta inanç olmak üzere kültürel ve mesleki değerlerimizdir.
            İnsanoğlunun yaşamında bir mücadelesi olmalıdır. Zorluklara katlanarak tırnakları ile toprakta maden arayan teknisyen ve sanatkar gibi kendisini yetiştirmelidir.
            Demir sözlerine şöyle devam etti; Niçin, neden böyle örneklendirme yaptığımı vurgulamak istiyorum. Yaşamış olduğumuz şartların gereği küresel yaşamın hakim olduğu bu dünya düzeninde somut örnekleriyle olaylara şahit olmaktayız. Çok uzağımızda olmamak kaydıyla hemen yanı başımızda İran, İrak, Suriye, Afganistan gibi orta doğu mültecilerinin ve farklı ülkelere geçiş yeri olan ilimiz Kırşehir’ de  de mültecilerin yaşamış olduğu drama şahit olmaktayız. Bu sefilliğe neden olan küresel dünya devletlerinin yeryüzünde denge ve sömürü savaşları neden olmaktadır. Şahit olduğumuz ve yaşadığımız rutin hayatta her şartlara hazır ve hazırlıklı olmamız gerekir. Bir gün olur bizlerinde yaşamamızda bu dramlar, acılar başımıza geldiğinde mesleksiz, vasıfsız biri olarak değil, elinden bir iş gelen tuttuğunu koparabilen bir insan  olmalıyız.
         Demir’ in şahit olduğu bire bir anısında;  Ankara’ da bulunan Prof. Dr.  Bir arkadaşımı ziyaretine gittiğimde, benim yanımda oğluna nasihat ederken şahit olmuşumdur.Nasihatına şu şekide devam etti  “Bak çocuğum dünyanin neresinde olursan ol hayata tutunmak ve ayakları üzerinde durabilmek için olmazsa olmazlardan beş kriter vardır. Birincisi Üniversite yönelerek ilimle uğraşmak olsun , ikincisi sanatla bir uğraşın olsun, üçücüsü fiziki bir becerinle kendini ifade etme becerin olsun , dördüncüsü ekonomik güçle beraber ticarete yatkınlığın olsun, beşincisi ise vasıfsız ve sıradan biri sakın olma. Sakın beşincisini seçme, yaşamış olduğun süreç içerisinde her gücü eline geçiren insanlar sırtından hayatta inmezler. Ve yaşamında da zevk alamazsın. Tercih senin” dedi.
          Bu sözlerden Demir şu anlamı çıkartı. “Bir İlim adamının tıpkı bir takımın teknik direktörü gibi müsabakada esnasında maçın gidişatını okur gibi somut örnekleştirerek teşhis ve tahlil etmesi çok manidardır ve bu nasihatı çok yerinde buldum. Çünkü hayatımız da inişli çıkışlı bir hayat bizi beklemektedir. Geleceğimize, hayallerimize daha iyi hazırlanmak ve tutunabilmek için zaman kaybetmeden vasıflı bir meslek sahibi olmamız gerekmez mi ? Aksini düşünürsek hayatla mücadele ederken bazı fırsatları da kaçırmış ve geç kalmış oluruz. Bu sefer hayata kırgın ve küskün hayatımızdan  zevk almamaya başlarız. Bu da bizi mutsuzluğa , umutsuzluğa ve bir süre sonra kişi kendisini yargılamaya başlar . Çevresiyle  kendisini kıyaslama yapar. Burada ilk aklımıza gelen bir atasözü kafamıza takılır “ avcının misali kaçırılan balık ve tavşan büyük olur”. Yaşarken hayatta zevk alamazken kendimizden artık kişilik problemleri oluşmaya başlar. Doğmadan ölmeyi düşünmek gibi yada büyürken birden küçülmek gibi… diyerek sözlerini sağlıkla ilgili bir deyim ile sonlandırdı. Kanserden korkmayın geç kalmaktan korkun!                                                                                                                    
                                                                                                Sinan Demir

                                                                       Eski Milli Takımlar Taekwondo Antrenörü
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net