İSTİKLAL MARŞININ 95. KABUL YILDÖNÜMÜ - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » İSTİKLAL MARŞININ 95. KABUL YILDÖNÜMÜ

İSTİKLAL MARŞININ 95. KABUL YILDÖNÜMÜ

Written By yavuz4040 on 10 Mart 2016 Perşembe | 02:07:00

İstiklal Marşımız, ülkemizin bağımsızlığının, gücünün nişanesi olan Yüce Türk Milletinin “vatanseverlik duygusunun somut bir ifadesidir.” İman ve vatan sevgisiyle abideleştirilen milli şair Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan, 12 Mart 1921 tarihinde Birinci TBMM tarafından kabul edilen Türk insanının Atatürk önderliğinde tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımı İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 95. yıldönümünü büyük bir onur ve gurur ile kutluyoruz.  Vatanı uğruna canını hiç düşünmeden seve seve feda etmekten kaçınmayan büyük Türk Milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşımız bu milleti millet yapan ayrılmaz bağlarla birbirine bağlayan ortak ruh kültürel değer, birlik ve beraberliğimizin simgesi ve en büyük anlaşma metnimiz olmuştur.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını Safahat dâhil hiçbir yapıtına almamıştır. Nedeni sorulduğunda 'O benim değil, ulusumun eseridir.' diyerek milletimize adaması ve ordumuza ithaf etmesi, onun alçak gönüllülüğünü ve vatanseverliğini en güzel biçimde ortaya koymaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle; Türk Milletinin zaferlerini, bağımsızlığını ve kutsallığını en güzel duygular ile anlatan, milli mücadelenin en çetin dönemlerinde halkımıza büyük bir cesaret ve moral aşılamış, milli birlik ve bütünlüğümüzün simgesi İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yıl dönümünü şahsım ve Kırşehir Türk Ocakları adına kutluyor; ilkeli, ölçülü mütevazı hayatı ile Yüce Türk Milletinin hislerine tercüman olan, mısraları ile hepimizin gönlünde müstesna bir yere sahip milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.
“Ne Mutlu Türküm Diyene”
                                                                                      Süleyman Doğan
                                                                                 Kırşehir Türk Ocağı Reisi


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net