İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ

Written By yavuz4040 on 11 Mart 2016 Cuma | 08:53:00

İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı. Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşünülerek Milli Eğitim Bakanlığınca dönemin Genel Kurmay Başkanı İsmet İnönü’nün teklifi üzerine yarışma düzenlenerek oluşturuldu.Ve bu yarışma için konulan ödülü de kabul etmeyerek yarışmanın birincisi merhum Mehmet Akif ERSOY oldu. Dünyanın her milletinde gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun o milletin zor zamanlarında ortaya çıkan yüksek şahsiyet sahibi yol gösterici insanlar olmuştur. Yazdığı marşla yol gösterici olan şahsiyetlerden biri de Mehmet Akif ERSOY olmuştur.

Mehmet Akif ERSOY milletimizin bekası için itilafa düştüğü insanlarla bile birlikte çalışarak milletimizin özgür medeniyet seviyesine ulaşabilmesi için çalışmaktan geri durmamış , varını yoğunu bu vatan için harcamıştır. Bir enkazın üstüne kurulmuş çiçeği burnunda bir devletti Türkiye.Kara günlerden çıkabilmek için mücadele eden,Anadolu’nun her köşesinde feryadların yükseldiği ,kanla yıkanmış bir vatan dı o dönemlerde. Evladlarımız, Atalarımız ALLAH ALLAH nidalarıyla bağımsızlığımızı arıyordu. İşte böyle bir zemheri de yazdı Mehmet Akif ERSOY kara günlerimizi aydınlatan satırlarını.Bu satırlarıyla Atalarımızın zafere olan inancını artırmış, Anadolu insanımızın gücüne güç katmıştır.

Vatanını çok seven Mehmet Akif ERSOY ; ölümün dahi esaretten daha güzel olduğunu yazdığı bütün dizelerinde dile getirmiştir.Bir çok Türk aydını gibi sadece ağlamakla yetinmeyip on yıldan fazla süren savaşta tüm ümitlerini kaybetmiş halkımıza yeni bir şevk , yeni bir heyecan kazandırmıştır. Bu zaferin kazanılmasında canını , kanını tam bir teslimiyetle ortaya koyan Mehmetçiği , her sözünde , her yazısında yüceltmiştir. “ Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın , Gömelim  gel seni tarihe desem sığmasın “ dizeleri ile Mehmetçiğimize yüceltmiştir.
Bizim marşımız  haykırışla başlamaktadır. İki asırdır savaş çeken ve sonunda dokuz asırlık anayurdunda var olma mücadelesi veren yüce Türk Milletinin yürekleri parçalayan haykırışı...
“Korkma ! Sönmez bu şafaklarda Yüzen Al Sancak"
  
Sönmeden Yurdumun Üstünde Tüter En son Ocak “ diyerek haykırışımızı dile getirmiştir.
Bizler atalarımızın çok yoğun mücadeleler vererek kazandıkları bu toprakları korumak ve gözetlemekle yükümlüyüz. Bu uğurda Biz Türklerin Türk vatanını paylaşan tüm yurttaşların kayıtsız şartsız birleşerek sen- ben kavgalarına son vermeleri ve yurdumuzu korumaları gerekmektedir. Şehitlerimizin kanıyla sulanmış bu güzel vatan topraklarımızı birlik, düzen ve huzur içinde korumak en asli görevimizdir. Atalarımızdan bizlere miras kalan vatan topraklarımızı aklın ve bilimin ışığında koruyarak, geliştirerek evlatlarımıza bırakmak bizlerin boyun borcudur. Bu anlamlı günde Mehmet Akif ERSOY ve vatan topraklarının savunulmasında canlarını feda etmiş atalarımızın  ruhların şaad olmasını yüce Allahtan diler ,topraklarımızın bir daha kanlara bulanmamasını temenni ederim.


                                                                                                         Bahamettin Öztürk
                                                                                                                    Başkan


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net