OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI İLK BİR YILA DİKKAT - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI İLK BİR YILA DİKKAT

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI İLK BİR YILA DİKKAT

Written By yavuz4040 on 15 Mart 2016 Salı | 04:57:00

Vücut kitle indeksi 35'in üzerinde olan ve obezite kaynaklı hastalıkları bulunanlar için çok önemli bir tedavi seçeneği olan mide küçültme ameliyatları ile kalıcı kilo kontrolü sağlanabiliyor. Ancak bunun için şartların çok iyi oluşturulması ve ameliyatın uzman bir ekip tarafından donanımlı bir merkezde gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor. Ameliyat sonrası ilk bir yıl ise çok önemli. Hastanın bu süreçte beslenme ve diyet uzmanının rehberliğinde bir yaşam şekli belirlemesi gerekiyor.

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, mide küçültme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ve hasta takibi hakkında bilgi verdi.

Ameliyat sonrası uygun beslenme programı uygulanmalı
Tüp mide ameliyatı sonrasında önerilen beslenme programına uyulmadığı takdirde beslenme yetersizliği ile karşılaşılabilme riski bulunmaktadır. Vitamin-mineral katkısı ve besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesi, ameliyat sonrası hem kişinin sağlığı açısından hem de başarılı kilo kaybı için oldukça önemlidir. Sleeve gastrektomi ile oluşturulan tüp mide, katı yiyeceklere bir kısıtlama getirmektedir. Ameliyat sonrasındaki 1 yıl boyunca hastaya beslenme ve diyet uzmanı rehberliğinde 3 veya 4 aşamadan oluşan düşük karbonhidrat-yüksek proteinli bir diyet uygulanmaktadır.

Her sıvı gıda masum değil
Tüp mide ameliyatı ile hastaların tüketeceği katı gıdaların hacmi kısıtlanmaktadır. Beslenme programına sıvı besinler ile başlanır ancak bu hastanın her sıvıyı tüketebileceği anlamına gelmez. Hastalar tüp mide ameliyatı geçirmiş olsalar da, besinlerin vücut tarafından emilimi değişmemektedir. Bu yüzden kalorisi yüksek, yağlı ve kremalı içecekler gibi sıvı gıdaların tüketilmesi, hastanın kilo vermesini engeller. Sıvı alımında kalori aşımı yapılırsa, hastanın kilo vermesi durarak kilo alma riski doğabilir. Sıvı gıdalardan sonra diyet programına püre gıdalar eklenerek devam edilir. Beslenme ve diyet uzmanının uyguladığı, hastanın kalori ve protein ihtiyacına göre az az ve sık sık beslenebileceği bir devam programı hazırlanarak, hastada kalıcı kilo kontrolü sağlanır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında;
  • Küçük porsiyonlarla daha fazla sayıda öğünler düzenlenmelidir.
  • Yemekler iyi bir şekilde çiğnenerek yenmelidir.
  • Düzenli spor yapılmalıdır.
  • Yemeklerden 10-15 dakika önce ve 20-30 dakika sonra su ve diğer sıvı içecekler tüketilmemelidir.
  • Öğünlerde katı ve sıvı yiyecek ve içecekler bir arada tüketilmemelidir.
  • Bir günde yudum yudum gerekirse pipet kullanarak 1litre su içilmeli, su miktarı 1,5-2 litreye zamanla çıkarılmalıdır.
Rutin tetkikler aksatılmadan yaptırılmalıdır
Ameliyat sonrasındaki süreç, kişiye göre değişkenlik gösteren geçiş diyetleri ve devam programı olmak üzere planlanır. Tüp mide ameliyatı olmuş hastalara, ameliyattan sonraki süreçte protein açısından zengin diyet uygulanmaktadır. Endokrinoloji, diyabet ve metabolizma hastalıkları ve beslenme uzmanlarının önerdiği vitamin ve mineral desteklerini alınmalıdır. Hasta rutin tetkiklerini yaptırarak; aşırı su kaybı, mide bulantısı, kusma, anoreksiya, açlık duygusunun geri gelmesi, reaktif hipoglisemi, kabızlık, ishal, laktoz intoleransı ve saç kaybı gibi beslenmeden kaynaklanabilecek şikayetleri en aza indirmiş olacaktır.


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net