“5. Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » “5. Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması

“5. Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması

Written By yavuz4040 on 6 Nisan 2016 Çarşamba | 05:34:00

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kırşehir’ li ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışmasının bu yıl beşincisi düzenlenecek. Düzenlenecek olan yemek yarışmasına katılacak olan yarışmacıları bu yılda önemli hediyeler bekliyor.


  Esnaf  ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk; Ahilik Haftası Kutlamalarına olan ilginin arttırılması başta olmak üzere, Türk Mutfak Kültürü ve Kırşehir’ in Mutfak Kültürünü sahip çıkmak amacıyla geçen yıl yemek yarışması düzenlediklerini, özellikle Kırşehir’ li ev hanımlarının yarışmaya büyük ilgi gösterdiklerini, 3 Kategoride gerçekleştirilecek yarışmada, dereceye girecek olan yarışmacılar çeşitli hediyelerle ödüllendirilecekler. Türk mutfağının ve ilimiz mutfağının tanıtımına katkı sağlanmasının amaçlandığı yarışmaya 18 yaşını doldurmuş esnaf, aşçı ve ev hanımları katılabilecektir. 25 Mayıs’ ta düzenlenecek yarışma Kırşehir Yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb….) dallarında yapılacaktır.

Yarışmaya son müracaat  tarihi 13 Mayıs Cuma günü


Her dalda dereceye girenlerin birincilere Tam Altın, ikincilere Yarım Altın ve üçüncülere Büyük Çeyrek Altının verilecek “ 5. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması”’na katılmak isteyenler; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Durdu-Muzaffer Marşap Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesine, Kırşehir Lokantacılar ve Pastacılar Odasına ve Kırşehir Yardım Sevenler Derneğine başvuruda bulunabilecek. Yarışmaya son müracaat tarihi 13 Mayıs 2016 Cuma günüdür.

Öztürk, “Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması”’ nı her yıl yapılmakta olan Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında düzenleyerek geleneksel bir hale getirmek, böylelikle Anadolumuzun tam ortasında yer alan Kırşehir mutfağının tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini, bu yıl yapılacak olan yarışmanın Kırşehir için çok önemli olduğunu, özellikle ev hanımlarının ve usta aşçılardan yarışmaya ilgili olmalarını, bu vesile ile Ahiliğe sahip çıkmalarını beklediklerini dile getirdi. 

Öztürk, önemli bir aksilik olmaması halinde bu yıl yapılacak Ahilik Haftası  etkinliklerine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağını belirterek, Kırşehir’ de ikamet eden herkesin yapılacak olan etkinliklere mutlaka katılması ve Ahiliğe sahip çıkılması gerektiğini belirtti.
                                                                                 
                                                                                                                                                                                                                                 Bahamettin Öztürk
                                                                                 BaşkanShare this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net