Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürümeliyiz - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürümeliyiz

Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürümeliyiz

Written By yavuz4040 on 23 Nisan 2016 Cumartesi | 12:38:00

Bilindiği gibi Osmanlı İmparatorluğunda egemenlik padişaha aitti. Kurtuluş savaşımızın en zor günlerinde ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün başlatmış olduğu Kurtuluş Mücadelemizin en önemli adımlarından birisi de yönetme hakkının halka verilmesi idi. Bunun için var gücüyle çalıştı ve sonucunda ülkenin her yanından seçilen vekillerin oluşturmuş olduğu topluluğu 23 Nisan 1920’de bir çatı altında topladı. Bu çatının adı Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

            TBMM’nin kurulması ile egemenlik padişahtan alınmış ulusa verilmişti. Kurtuluş Savaşımız boyunca alınan kararlar hep birlikte alınmış, hep birlikte bu zor günler aşılmış ve sonucunda 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiştir. 23 Nisan TBMM’nin açılışı ve dolayısıyla da halkın yönetime tam anlamıyla hakim olmasının ilk günü olduğu için ulusal egemenlik anlamında da önemli bir anlam taşır.

            Atatürk; 23 Nisan 1924’te, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı ülkemizin geleceği olan ve çok güvendiği çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

            Atatürk’ün çocuk sevgisi bir başka idi. Onları Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri, ülkenin geleceği olarak görüyor ve onlara çok güveniyordu. Büyük Önderimiz bir konuşmasında; “ Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz” demiştir.

            Uzun ve çok güç mücadelenin ardından kazanmış olduğumuz ulusal egemenliğimizin, hangi şartlar altında kazanıldığını, sahip çıkılmaması halinde geçmişte olduğu gibi gelecekte de ne gibi tehlikelerle karşılaşabileceğimizi, bizler yetişkinler olarak çocuklarımıza anlatmalı ve milli birlik ve beraberlik duygularını onlara aşılamalıyız. Anlatmalıyız ki bu tehlikelerin farkına varsınlar, bu konuda uyanık olup ona göre sorumlu ve bilinçli olsunlar.

            96 Yıl önce ilan edilen Cumhuriyetimizin temel taşlarından olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi, ülkemizce yapılması ve uyulması gereken her türlü kararın hiçbir ülkenin tesiri altında kalmadan halkımız tarafından alınacağı ve teslimiyetçi bir anlayışın benimsenmeyeceğini ifade etmektedir. Fakat yıllar önce yapamadıklarını, şu anda masa başında, demokrasi kuralları adı altında, azınlık hakları gibi bazı dernek ve vakıflara yol açtıkları, insanlar arasında ayrımcılık duygularını geliştirerek kardeşi kardeşe düşman ettiklerini görüyoruz.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; millet olarak ortak hareket ettiğimiz, toplumsal huzurun sağlandığı, milli birlik ve beraberliğimizin yoğrulduğu günlerdendir. Atalarımızın canları pahasına mücadele ederek bize emanet ettikleri kutsal vatanımızı, hep birlikte omuz omuza korumalı, ülkemizi yaşanılabilir, çağdaş, laik, herkesin birbirine saygılı olduğu, toplumsal huzurun sağlandığı, güçlü devlet konumuna getirerek, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürümeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramını canı gönülden kutluyor, herkesin kardeşçe, sevgi, huzur ve barış içerisinde yaşamasını diliyorum.


                                                            Bahamettin Öztürk
                                                                      Başkan
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net