AHİ MEYDANINDA CUMHURBAŞKANINA SEVGİ SELİ - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » AHİ MEYDANINDA CUMHURBAŞKANINA SEVGİ SELİ

AHİ MEYDANINDA CUMHURBAŞKANINA SEVGİ SELİ

Written By yavuz4040 on 30 Mayıs 2016 Pazartesi | 10:24:00

Kırşehir'de 29'uncu Ahilik Haftası kutlamalarının resmi töreni öncesi Ankara'dan helikopterle Kırşehir'e gelerek Ahi Stadı'na inen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı burada Vali Necati Şentürk, AK Parti Kırşehir Milletvekilileri Mikail Arslan, Salih Çetinkaya Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci karşıladı.

Kırşehir ziyaretine Kırşehir Belediyesi ile başlayan Cumhurbaşkanımız, buradan Cuma Namazı için Hoca Ahmet Yesevi Camine geçti.Burada kılınan Cuma Namazından sonra Ahi Meydanında kendisini bekleyen kalabalığa hitap etti.
Ahilik Haftası törenlerine katılmak için ilimize gelen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ahi Meydanında sevgi seliyle karşılandı.
Buradaki törene Yargıtay Başkanı  İsmail Rüştü Cirit ,Sayıştay Başkanı Recai Akyel,
Danıştay Başkanı Zerrin Güngör,Yargıtay Cumhuriyet Baş Savcısı Mehmet Akarca , Askeri Yargıtay Başkanı Ahmet Zeki Liman ,Milletvekilleri Mikail Arslan, Salih Çetinkaya , Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci katıldı.
Ahi Meydanındaki tören Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin açılış konuşması ile başladı. Konuşmasına “Büyük Türkiye’nin öncüsü, mazlum milletlerin ümidi, ahiliğin hamisi Sayın Cumhurbaşkanım ve değerli ahi dostları” diye başlayan başkan Bahçeci konuşmasında daha sonra;
“29.ahilik kutlamalarında ahiliğin başkenti Kırşehir’e hoş geldiniz, şeref verdiniz.
Malumlarınız olduğu üzere ahilik, imanın amele dönüştüğü, Anadolu’nun vatanlaşmasını, Osmanlının “cihan devleti” olmasını sağlayan dünyevi ve uhrevi sistemdir.
Ahilik, sadece bir esnaf teşkilatlanması değil aynı zamanda bir hayat ve devlet felsefesidir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde padişahlar, vezirler, mutasavvıflar, müderrisler, kadılar, tüccarlar ve el emeği ile geçinen zanaatkarlar ahilik teşkilatı içerinde yer almışlardır. (meşhur ahiler)
Ahilik teşkilatı medeniyetimizin en önemli geleneklerindendir. Medeniyetimizi siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik, dini, asker vb. alanlarda etkilemiş sivil toplum örgütlenmesidir. Ahiler imanı amele dönüştürerek ahlakımızın, karakterimizin, ticaretimizin şekillenmesini sağlamışlardır. Kurdukları vakıflarla da kültürümüzün ve medeniyetimizin ana damarını oluşturmuşlardır.
Ahiler, kâr değil hayırda yarışmışlar. Osmanlıyı kapitalist bir toplum olmaktan ahiler korumuşlardır.
Ahiler, kâinatın sahibine kul olabilmek için, kâinattan ve içindeki her şeyden hür olmuşlardır.
Helal lokmaya, çalışmaya, üretime, kaliteye, kardeşliğe, fedakarlığa, dayanışmaya ve ahlaka dayalı kurdukları sistemle de Osmanlı’yı cihan devleti yapmışlardır.
Sayın cumhurbaşkanım,                                                                                                  
Ahiliğin yönetim anlayışının özünde “seçime ve kaliteye dayalı ahlaki liderlik” modeli vardır. bu sebeple “başkanlık” sisteminin de ahiliğin değerleri ile örtüştüğünü düşünüyoruz.
İnanıyoruz ki sayenizde ahilik, büyük Türkiye’nin inşasında medeniyetimizin referans değerlerinden olacaktır. Türkiye’nin 2023’lere 2053’lere 2071’lere ve gelecek bin yıllara taşınmasında milli, İslami ve insani değerleri hayata geçiren ahiler, öncü olacaklardır.
Sayın Cumhurbaşkanım,
Biz de sizin öncülüğünüzde yapmaya başladığımız Ahi Evran külliyesi ile bu önemli müesseseyi geleceğe taşımaya gayret sarf ediyoruz. Külliyenin başlamasında önemli katkıları olan sayın bakanımız Hayati Yazıcı’ya görev süreci boyunca desteklerini esirgemeyen ve vakıf kanununun hazırlanmasını sağlayan Sayın Bakanımız Nurettin Canikli’ye bayrağı devir alarak ahiliğe desteğini esirgemeyen sayın bakanımız Bülent Tüfekçiye teşekkürlerimi sunuyorum.
Külliyemizin yapımına finans desteği sağlayan TOBB başkanımıza, TESK Başkanımıza ve TESKOMB  Başkanımıza da teşekkür ediyor Allah işlerini rast getirsin diyorum.
Sayın Cumhurbaşkanım
Bu yıl kutlamalarda bir ilk olarak kitap fuarı düzenledik. Bu fuara sponsor olan ve her yıl ahiliğe destek veren Halkbank genel müdürü Sayın Ali Fuat Taşkesenlioğlu’na da şükranlarımızı sunuyorum.

Sayın Cumhurbaşkanım,
Daha önce katıldığınız kutlamada bu meydanda bizlere Ahi Evran-ı veli hazretlerinin miras bıraktığı vakfın tekrar kurulması için talimat vermiştiniz. Vakıf kanunumuz hazırlanmış ve bakanlığımız tarafından görüşler alınmaya başlanmıştır. Ahi Evran-ı Veli hazretlerinin ruhaniyetini de memnun edeceğine inandığımız bu vakfın kurulması ile ahilik yeni bir boyut kazanacaktır.
Sizi kardeşliğin, barışın, çalışmanın, üretimin ve inancın kısacası ahiliğin esas alındığı büyük Türkiye’nin inşasını gerçekleştirecek lider olarak selamlıyor,
Hepinize saygılar sunuyorum”dedi.
Başkan Bahçeci’den sonra sırasıyla TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Ahiliğin önemini ön plana çıkartan birer konuşma yaptılar.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da  yaptığı konuşmada özetle;“Selçuklu ve Osmanlı'da olduğu gibi Türkiye'de de esnaf ve sanatkârlarımız toplumun ana omurgası olmayı sürdürüyor. Bu tür yapıları ne kadar güçlü tutarsak, bu anlayışı yeni nesillere ne derece güçlü aktarabilirsek, geleceğimize de o denli güçlü bakarız. Tarihinden, geleneğinden kopan milletler, rüzgârın önünde savrulan kuru yapraklar gibi sürüklenmeye mahkumdur. Biz hiçbir zaman böyle bir millet olmadık. Ecdadımızdan aldığımız emaneti daha da zenginleştirerek, sonraki nesillere aktarmak için çalışıyor, çalışmaya devam edeceğiz.

"ECDADIMIZ NASIL MÜCADELE ERDİYSE BİZ DE ÖYLE MÜCADELE VERECEĞİZ"
Terörle mücadelede ülkemizin her şehiri gibi Kırşehir de şehitler verdi. Biz bugüne kadar hiçbir faninin önünde eğilmedik, biz sadece rüku da Rabbimizin önünde eğildik. Bundan sonra da hiçbir faninin önünde eğilmeyeceğiz. Bize de yakışan budur, olması gereken budur. Ecdadımız nasıl mücadele verdiyse biz de öyle mücadele vereceğiz. Terörle mücadele operasyonlarında şehit olan askerlerimizi rahmetle yaad ediyor yakınlarına başsağlığı diliyorum.
"BU ÜLKE BİN YILDIR ŞEHİTLERİNİN, GAZİLERİNİN HÜRMETİNE AYAKTADIR"
Sevgili kardeşlerim, Yüce Rabbimiz, "Allah yolunda ölenlere ölü demeyin, onlar diridirler ama siz bilemezsiniz" diyor. Peygamberlikten sonra en yüksek mertebe olan şehitlik makamına ulaşıyorlar. İşte şimdi bu şehitlerimiz bu meydanları vatan yapma uğruna büyük bir mücadele içindeydi. Bu coğrafya ne saldırılar gördü. Milletin beraberliği sayesinde hepsinin üstesinden gelmeyi başardı. Bu ülke bin yıldır şehitlerinin, gazilerinin hürmetine ayaktadır. Bu topraklar uğrunda ölmeyi göze alanlar olduğu için bize vatandır.  Birliğimizle, beraberliğimizle uhuvvetimizle 2023 hedeflerine hep birlikte yürüyoruz. 

"GENÇLERDEN TÜRKİYE'Yİ YÜKSELTMENİZİ BEKLİYORUM"
Türkiye'nin yaşadığı bu dönüşüm çok önemlidir ama yeterli değildir. Bunun için 2023 hedefleri için çalışıyor. Biz 2053'ü, 2071'i biz göremeyeceğiz ama sizler göreceksiniz. Biz temelleri atıyoruz, gençler, bu temeller üzerinde yeni Türkiye'yi yükseltmenizi bekliyorum. Biz sizi ebedi alemden izleyeceğiz. Sizlerden dualarınızı bekliyoruz. Hem hedeflerimize ulaşabilmemiz, hem de yeni hedeflere ulaşabilmek için rabiamıza sıkı sıkıya bağlı olmamız gerek.” dediShare this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net