Ahi Evran Külliyesi tüm hızıyla devam ediyor… - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Ahi Evran Külliyesi tüm hızıyla devam ediyor…

Ahi Evran Külliyesi tüm hızıyla devam ediyor…

Written By yavuz4040 on 20 Temmuz 2016 Çarşamba | 01:56:00

Kırşehir Belediyesi tarafından projelendirilen TOBB, TESK ve TESKOMB' un katkıları ile inşaat çalışmaları devam eden Cumhuriyet tarihinin ilk külliyesi olacak Ahi Evran Külliyesi 2. Etap çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Cumhuriyet tarihinin ilk Külliyesi 
Ahilik gibi Kırşehir ve Türkiye için önemli bir değeri bir projeyle anlatmak büyük bir sosyal sorumluluk projesidir diye konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; “Yüzyıllardır Ahilik kültürünün merkezi olan Kırşehir’de Ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarmak, Ahilik felsefesini yaşatmak için başlatılan projemiz; Belediyemiz ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle gerçekleştiriliyor. Buradan Gümrük ve Ticaret Bakanımıza, TOBB, TESK, TESKOMB 'un değerli Genel başkanlarına ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu projemiz bitirildiğinde Cumhuriyet tarihinin ilk Külliyesi olacak. Külliyenin içinde müzeler, arastalar, tören alanları olacak" ifadelerini kullandı.
Geleneğe göre işletilecek
Şu an faal olan meslek gruplarının bu külliyenin içerisinde yer alacağını belirten Başkan Bahçeci, "Burası Ahi çarşısı olacak ve bu çarşı Ahilik kurallarına göre işletilecek. Çarşı Ahilik ritüellerine göre açılacak ve kapanacak. Böylelikle oraya gelen misafirlerimiz Ahilik geleneğinde esnaf teşkilatı nasıl işlermiş görecekler" dedi.
Kırşehir’imize yaraşır olacak 
Başkan Bahçeci, 4 etaptan oluşan projenin 2. etabına başlandığını belirterek, "Proje 55.000m2’lik alan içersindeki inşaat alanı 36000 m2’dir. Külliye bünyesinde; Ahilik araştırma kütüphanesi, arasta/bedesten, ahilik müzesi, usta ve esnaf odaları, dükkanlar, şadırvan, sahne ve tören alanı, konaklama tesisleri ve yeme –içme mekanlarıyla Kırşehir’imize yakışır, tamamen doğal ahşap ve kesme taşlarla oluşturularak camii ve türbe yapısına da uygun ve yaraşır bir mimaride yapılacak” Külliyemiz tam olarak tamamlandığında da Cumhuriyet tarihinin ilk Külliyesi Kırşehir'de hayat bulacak. Böylelikle Ahilik Kırşehir’de en güzel şekilde yaşatılacak. Projemizle günümüzde Ahilik kurallarının yavaş yavaş hayata geçtiğini göreceğiz. Biz bu Külliye ile birlikte sadece kendi kazancına endeksli bir anlayış değil toplumun kazancına endeksli bir anlayış oluşturmak istiyoruz. Bu külliye ile birlikte gençlerimize Ahilik Kültürünü aktararak bu kültürü en iyi şekilde onların özümsemesini hedefliyoruz. Böylelikle bir kültürel mirasımız  geleceğe aktarılmış olacak.” diye konuştu. 
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net