Kırşehir Valiliği Açıkladı! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Kırşehir Valiliği Açıkladı!

Kırşehir Valiliği Açıkladı!

Written By yavuz4040 on 14 Ağustos 2016 Pazar | 06:08:00

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Karakurt kaplıcalarıyla ilgili hazırlanan imar planının onaylandığını bildirdi.
Vali Şentürk, yaptığı yazılı açıklamada, turizm bölgesi ilan edilen merkeze bağlı Karalar Köyü sınırlarındaki Karakurt termal kaynağının en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla yapılan imar planı değişikliğinin Kültür ve Turizm Bakanlığınca onaylandığını aktardı.
Karakurt Kaplıcaları        
Kırşehir merkeze bağlı Karalar köyü sınırlarındaki eski kaplıca, Selçuklu Devleti döneminde 1135 yılında yapıldı. Daha sonraki dönemlerde eski kaplıca yapılarının yanında birbirine yakın iki blok olarak çağdaş kaplıca kompleksi ilave edildi. Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki kaplıcanın kalsiyum bikarbonatlı suyunun sıcaklığı 48 derece olarak ölçüldü.
Karakurt Kaplıcası Efsanesi

Kırşehir'in 15 km. batısındaki Emirburnu Dağı’nın eteklerinde Karakurt  adında  bir  kaplıca  vardı. Geçmişi çok uzaklara gider.

Bir zamanlar Kırşehir Beyi’nin oğlu çaresiz bir hastalığa tutulmuş, her tarafı akar, kokar olmuş. Doktorlar ne yaptıysa fayda etmemiş, Bey’in umudu kesilmiş  “Bari gözümün önünde öleceğine götürün bir dağa bırakın, orada ölsün. Göz görmeyince gönül katlanır.” demiş.

Çocuğu alıp Emirburnu Dağı’nın eteklerine bırakmışlar. Elbette burada kurtlar, kuşlar parçalarda o  da bu illetten kurtulur. Çocuk yapayalnız kol bacak tutmaz, başına geleceği beklerken akşama doğru  bir kurt görünmüş. Kurdun karnı kemiklerine yapışmış, uyuzdan tüyleri dökülmüş, her tarafı yara  içindeymiş. Sürüne sürüne dağın eteğinde bataklığa gelmiş, çamura bulanmış, çıkmış. Ertesi gün  yine bataklığa gelmiş, çamura girmiş. İki gün sonra canlı kanlı bir kurt olarak ayağa kalkmış ve  oradan uzaklaşmış. Kurdun her hareketini izleyen çocuk, bu çamurda bir keramet olsa gerek diyerek o da sürüne sürüne bataklığa girmiş, çamurları yüzüne gözüne sürmüş.

Bir köşede kaynayan sudan  içmiş, biraz sonra vücudunda bir dirilik, canlılık hissetmeye başlamış. Bir iki derken ayağa kalkmış,  yürümüş, üçüncü günde Kırşehir’in yolunu tutmuş. Babasının kapısını çalmış, görenler şaşırmış, gözlerine inanamamışlar. Çocuk olanı biteni anlatmış, Babası  bataklığı bir kaplıca haline getirerek  üzerine bir kubbe, yanına da bir mescid yaptırıp hizmete açmış. Adına da ‘Karakurt Kaplıcası’ demiştir.

İnşallah Yaparsınız!

İlimize 15 km. uzaklıkta Karalar Köyü sınırları içerisinde yer alan Karakurt Kaplıcası yaklaşık iki yıldır kapalı kalmasının ardından hizmete açılacak olması Kırşehir’de büyük sevinç yaşattı.

Termal yatırımlar konusunda çok geç kalmış bir şehir olan Kırşehir'de turizme yönelik hiç bir çalışmanın yapılamamış olması nedeni ile Karakur'ta yapılacak yatırımlarında geçici olcağı endişesini yine taşımayız inşallah. Zira buna benzer durumlar ilimzizde çok yaşandı.

Her tarafı şifalı sularla kaplı bir alanda büyük bir tesis kurulması gerekmektedir. Hatta özel yatırımcılara teşviklerle buranın turizme kazandırılması önemlidir.

Karakurt Kaplıcası civarında bulunan mülkiyeti Karalar köyü insanlarına ait yerlerin istimlak edilip buraların Turizme kazandırılması gerekmektedir.

Ümid ediyoruzki; Çok önemli olan bu çalışma hayallerde kalmaz ve bir an evvel hayta geçer.Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net