- 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » »

Written By yavuz4040 on 2 Eylül 2016 Cuma | 03:01:00

İstanbul - Londra seferini esnasında arızalanan ve Viyana'ya zorunlu iniş yapan uçaktaki yolcuların geceyi geçirebilmeleri için hava yolu firması tarafından kentte otel ayarlandı, ancak 49 kişinin havalimanı'ndan çıkışına izin verilmedi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'ya zorunlu iniş yapan  uçağının çoğunluğu Türk olan 49 yolcusunun, Schengen vizeleri olmadığı gerekçesiyle ülkeye girişine izin verilmedi.

Edilinen bilgiye göre, British Airways firmasına ait uçak, arıza nedeniyle Viyana Schwechat Havalimanı'na zorunlu iniş yaptı.

Havayolu firmasının yetkilileri, uçakta bulunan 249 yolcunun geceyi geçirebilmeleri için Viyana'daki otellerde yer ayırttı. Schengen vizesi bulunan yolcuların hava limanından çıkış yapmalarına izin veren Avusturya polisi, bu vizeye sahip olmadıkları gerekçesiyle 49 kişiyi çıkartmadı.

Çoğunluğu Türk olan bu yolcular, otele gidemedikleri için hava limanında mahsur kaldı. Çocuk, yaşlı ve hastaların da bulunduğu yolculara 30 avro, battaniye, su ve yemek fişi verildiği öğrenildi.

Yolculardan TRT muhabiri Yusuf Sami Kamadan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, hava limanında mahsur kaldıklarını ifade etti. Uluslararası hukuka aykırı muameleye tabi tutulduklarını savunan ve Türkiye'ye döndüğünde British Airways'e dava açacağını yazan Kamadan, yolcuların yaşadıkları durumunu anlatan bir video paylaştı.

Sosyal medyada kısa sürede yayılan videoda, iki çocuklu bir kadın, hava limanında mahsur kaldıklarını ve otele gitmelerine izin verilmediğini anlattı. 

Bu kadın yolcu, şunları kaydetti:

‘Uçağımız arıza yaptığı için mecburi iniş yaptık. British Airways bize otel ayarladı. Türk vatandaşı olduğumuz için bizi ülkelerine almıyorlar. Bir yaşında çocuğum, şu an valizimi de vermiyorlar. Her şeyim valizimde, çocuğum aç. Buradaki bütün insanlar, biz Türküz diye mağdur durumdayız. Diyecek bir şey yok. Bu geceyi düşünüyorum. Hiçbir şey, valizimi bile vermiyorlar. Daha ötesi yok. Böyle rezillik görmedim. Her zaman ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz’
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net