REKTÖR KARAKAYA BORSADA AÇIKLADI! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » REKTÖR KARAKAYA BORSADA AÇIKLADI!

REKTÖR KARAKAYA BORSADA AÇIKLADI!

Written By yavuz4040 on 31 Aralık 2016 Cumartesi | 05:14:00


“Sağlıklı Hayvan, Güvenli Et, Umutlu Yarınlar Projesi” hayata geçiyor

Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya,Ticaret Borsasını ziyaret etti.
Ahi Evran Üniversitesinin Tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite seçilmenin ardından 27 Aralık 2016 tarihinde Kırşehir Ticaret Borsasını ziyaret eden Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya,ya Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt eşlik etti.Görüşmede Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin de yer aldı.Ticaret Borsası adına ise Borsa başkanı Neşet Yavuz,Meclis başkanı Süleyman Kaya,Meclis Başkan Yardımcısı Necaattin Torun,Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Davut Bulut,Yönetim Kurulu üyesi Nebi Sarı,Osman Seçer,Kemal Bektaş,Alaattin Gözal,Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ömer Güzel ve Borsa Genel Sekreteri Battal Çelik katıldılar.

Ziyarette Rektör Karakaya’ya Borsa Yönetimi ile süreci değerlendirdi., Sivil toplum kuruluşları ile sürekli görüşen ve iş birliğini önemseyen Prof. Dr. Vatan Karakaya,  Kırşehir’in hayvancılıkta olduğu gibi tarımda da marka şehir haline gelmesi için Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesini önemsediklerini anlattı.Borsa,Tarım İl müdürlüğü ve Üniversitenin daha önceden üzerinde çalıştığı ve Üniversite tarafından Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) gönderdiği projelerden biri olan “Sağlıklı Hayvan, Güvenli Et, Umutlu Yarınlar Projesi” hakkında bir sunum yapan Üniversitemizin Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Kul, Kırşehir’in sığır etinde önemli bir üretim potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Kırşehir’deki en önemli yatırımın hayvancılığa ait olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Kul, Kırşehir’in yakın süreçte Türkiye’nin toplam et üretiminin yüzde 20’sini karşılayacak noktaya gelmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

Projenin hayata geçirilmesi ile yurt dışından ithal edilen hayvanların hastalık tespiti ve hastalıkların en aza indirilmesi noktasında önemli bir katkı sağlayacağını da açıklayan Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Kul, yine proje ile birlikte Kırşehir’in satış merkezi haline gelebileceğini söyledi.

Projeyi çok önemsediklerini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, pilot üniversite olarak projelerin devam edeceğini, sivil toplum kuruluşlarından, özellikle de paydaşlardan bu konuda destek beklediklerini ve çözümü birlikte ele alarak başarıya ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

Borsa başkanı Neşet Yavuz ise şunları söyledi “ Bu proje ile hâlihazırda altyapısının büyük kısmı hazır olan Canlı Hayvan Pazar yerimiz ülkemizde hayvancılığın cazibe merkezi haline gelecektir. Bu konuda bundan evvel olduğu gibi bundan sonra da Gerek Üniversitemiz ile ve gerekse de Tarım il müdürlüğümüzle bu tür çalışmalarımız artarak  devam edecektir, Rektörümüzü çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum İlimiz ve Ülkemiz menfaatine olan her işte maddi manevi yanında olduğumuzu bildirmek isterim “dedi.


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net