Kırşehir, Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Kırşehir, Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

Kırşehir, Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

Written By yavuz4040 on 10 Ocak 2017 Salı | 05:56:00

Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Gençlik Merkezi tarafından ‘Vefakâr Gençlik Fedakâr Ecdadını Unutmayacak’ temasıyla Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü düzenlendi.

Yürüyüşe Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş, Gençlik Merkezi Müdürü Emre Aslan, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cacabey Meydanında başlayan yürüyüş öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Necati Şentürk, yürüyüşün amacının Sarıkamış olayını genç zihinlerde canlı tutmak olduğunu söyledi.

Yürüyüşün ardından yaptığı konuşmada Sarıkamış Şehitlerinin ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de anıldığını belirten Vali Necati Şentürk, Sarıkamış’ta şehit olan binlerce vatan evladını yâd etmek için yürüdüklerini söyledi.

Sarıkamış şehitlerini ve bütün şehitleri rahmetle ve saygıyla andıklarını belirten Vali  Necati Şentürk, “22 Aralık 1914’te Sarıkamış’ta Osmanlı Ordusu ve Ruslar arasında başlayan savaşta Enver Paşa yönetimindeki Osmanlı Ordusu 90 bin civarında şehit verdi. Şehitlerimizin bir kısmı Sarıkamış’ta soğuktan donarak şehit oldular. Kıyafetleri soğuğa oldukça dayanıklı olan Rus ordusu, donarak şehit olan ordu mensuplarımız için ‘Biz onlara ulaşmadan, Onlar donarak Allah’a ulaşmıştı’ diyorlardı. Bizler de günümüzde şehitlerimizin anısına, hatıralarını genç zihinlerde canlı tutmak ve gençlerimizde tarih bilincini ve şuurunu oluşturmak maksadıyla ülkemizin her tarafında yürüyüşler tertip ediyoruz. Sarıkamış’ta olsun, Yemen’de olsun, Çanakkale’de olsun her aileden mutlaka şehit ya da şehitler vardır. Benim anne tarafımdan şehitlerimiz Yemen’dedir. Babamın da dört amcası Sarıkamış’ta şehit olmuştur. Onlar canını verdiler bizlere bir vatan bıraktılar. Şehitlerimiz olmasaydı bugün özgürce yaşayamayacaktık, ezan sesleri duyamayacaktık, bayrağımız özgürce dalgalanmayacaktı. Bu duygularla, Sarıkamış ve bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Katılımcıların ellerinde Türk Bayraklarını sallayarak marşlar söylediği anma yürüyüşü, Şehit Hava Pilot Astsubay Cavuş Ahmet Tozluklu Şehitliğinde sona erdi. 


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net