Nevruz Bayramı Kutlu Olsun - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Nevruz Bayramı Kutlu Olsun

Nevruz Bayramı Kutlu Olsun

Written By yavuz4040 on 20 Mart 2017 Pazartesi | 14:43:00

Baharın  habercisi Nevruz, İran ve Türk Halklarının Bayramı, Bahar bayramı, bereketin simgesi, canlanmanın ,dirilişin işareti, doğanın yeni bir enerjiyle canlanışı ,çayır ve çimenlerin yeşermeye başladığı , çiçeklerin rengarenk açtığı, yüreklerimizin yeni umutlarla dolup taştığı , gönüllerimizdeki türlü çeşitli duyguların birbirine karıştığı, yeni bir mevsime, yeni bir bahara yolculuğun başlangıcıdır.
Zaman Zaman, Nevruz İran’ın mı, Türklerin mi, yoksa bir başka kavmin mi bayramı tartışmaları yapılmaktadır, bu elbetteki bu alanda çalışan bilim adamlarını ilgilendiren bilimsel bir araştırma konusudur. Biz bunu bırakalım bilim adamları tartışsın, ama bizim için önemli olan Nevruz düşüncesi, barışa, sevgiye ve kardeşliğe giden duyguların Nevruz’la yüklü olmasıdır. Önemli olan Nevruz’un kökeninden daha çok, bir tabiat, bir doğa bayramı olarak kin ve nefret sebebi değil, insanların birbirlerine düşmanlık kaynağı değil, bütün canlı yaratılmışlarda dirilişin başladığı, doğanın uyanmaya başladığı bir gün olarak algılanmasıdır. Bu vesileyle Nevruz sevinç, Nevruz mutluluk ve huzur olmalıdır, Nevruz bütün sıcak duyguların toplamıdır. Nevruz kana düşen ateştir.
22 Mart’ta, cemrelerin üzerinden 16 gün geçmiş bulunuyor, yani artık hava, su ve toprak hep beraber ısınmaya ve canlanmaya başladı demektir. Artık çiftçiler, ziraatçılar ve tarımcılar tarlada, toprakta, bağda ve bahçe’de, hızla Allah’ın bereketine ve bolluğuna kavuşmak için çalışmaya başlamış bulunuyorlar.
Cemre sözcüklerde ateş demek, daha doğrusu yanmış kömür, yani köz demek, kor demek, küçük taş parçası demek! Anlam olarak “Isınmaya başlayan Güç, Isınma“ şeklinde manalandırılmaktadır. O halde artık tabiatta toprak uyanıyor, kuşlar cıvıldaşıyor ,zemheri kuzuları çayır-çimen koşuyor, hasılı bütün canlı yaratılmışların kanı kaynamaya başlıyor, Nevruz, işte böyle bir mevsimin başlangıcıdır.
İşte bu güzel  başlangıç’ın ülkemize, Tüm Türk Halkına ve Ahi Esnafımıza hayır, bereket ve huzur getirmesini temenni eder, Nevruz bayramınızı kutlarım.
                                                                            Bahamettin Öztürk

                                                                                      Başkan 
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net