30. Ahilik Haftası Kutlamaları Sürüyor… - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » 30. Ahilik Haftası Kutlamaları Sürüyor…

30. Ahilik Haftası Kutlamaları Sürüyor…

Written By yavuz4040 on 20 Eylül 2017 Çarşamba | 12:23:00

Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen "Ahilik Haftası" etkinleri sürüyor.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde kutlanan 30. Ahilik Haftası kutlamaları kortej yürüyüşü ile başladı. Askerlik Şubesi önünden başlayıp Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ne kadar devam yürüyüşe Vali Necati Şentürk, Milletvekilleri. Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşeyeva, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.
Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki açılış programında konuşan Vali Necati Şentürk, en büyük medeniyet projesinin Ahilik olduğunu söyledi.
Cömertlik ve dürüstlük konularına Ahilerin çok önem verdiğini belirten Vali Necati Şentürk, “Kendi karnı açken, kendi muhtaçken elindekini bir başka muhtaca verirler. Sevdiği şeylerden Allah rızası için bir başkasına da verirler, onlarla paylaşırlar. Ahilerde cömertlik ve kul hakkı çok önemlidir. Ahilerin sofraları açık, kapıları açıktır. Can ve mal kardeşliği, ortaklaşa üretim ve tüketim, birlikte yaşama ilkeleri, sosyallik, eğitim hepsi Ahiliğin önem verdiği konulardır. Bu tarihten yüzyıllar önce Ahiler bu ilkeleri bu topraklarda hayata geçirmişler. Ahilik medeniyetlerin tohumudur. Gönül coğrafyamıza kök salan Ahiliği ilimizde kutlamaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Bu düşüncelerle 30. Ahilik Haftası’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.
Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşeyeva ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk’ün de birer konuşma yaptığı program Mehteran Bölüğü konseri ve halk oyunları gösterileriyle sürüyor.
Ahilik Haftası kutlamaları düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam ediyor…
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net