CHP Kuruluşunun 94. Yıldönümünü Kutladı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » CHP Kuruluşunun 94. Yıldönümünü Kutladı

CHP Kuruluşunun 94. Yıldönümünü Kutladı

Written By yavuz4040 on 9 Eylül 2017 Cumartesi | 13:58:00

9 Eylül 1923’te kurulan CHP, 94. kuruluş yıl dönümünü kutladı


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923’te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, 94. kuruluş yıl dönümü Kırşehir’de törenlerle kutlandı.

Proğram, bugün saat 11.00’de Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra parti binası önünde düzenlenen proğrama geçildi.

Programın açılış konuşmasını CHP Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin gerçekleştirdi. Proğramın açılış konuşmasını gerçekleştiren Zengin, Bugünleri Cumhuriyet Halk Partisine borçlu olunduğunu vurguladı.

Yılmaz Zengin; “Cumhuriyet Halk Partisi üç beş kişin otel odalarında yaptığı toplantılar ile kurulan bir parti değildir” diyen Zengin, “Bugün eğer biz burada özgürce düşüncelerimizi ifade edebiliyorsak 9 Eylül 1923’e borçluyuz. Eğer bugün parlamentoda milletvekilliği yapabiliyorsak eğer bu ülkede köyümüzde kasabamızda muhtarlık yapabiliyorsak. 9 Eylül 1923’e borçlu olduğumuzu unutmayalım.  Ama üzülerek ifade etmek zorunda kalıyorum sevgili dostlar değerli kardeşlerim bugün ki zihniyet bugün ki anlayış bu 9 Eylül çok ciddi parçalanmalara uğramaktadır. Biz diyoruz ki bizim asla bastırarak boyun eğme gibi bir lüksümüz yoktur. Tam tersi biz 9 Eylül 1923’de Cumhuriyet Halk Partisi geldikten sonra 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edildikten sonra tam tersine küresel emperyalist güçler bu iki zihniyet karşısında el peçe divan durdu. Neden? Bunların bir ilkesi vardı bu ilke doğrultusunda hareket ettiği takdirde asla ve asla hiç kimsenin zulmüne hiç kimsenin baskısına boyun eğmeyiz ve eğmemekteyiz. Bunun için CHP’ye ve Cumhuriyete ne kadar teşekkür etsek azdır. Bugün Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milletvekili olabilirsiniz bugün acımasızca saygısızca saldırdığınız Cumhuriyet Halk Partisine borçlu olduğunu unutmayın. Eğer siz özgürce düşüncenizi ifade edebiliyorsanız Cumhuriyet Halk Partisine borçlu olduğunuzu unutmayınız. Değerli kardeşlerim CHP sıradan bir parti değildir. CHP üç beş kişinin mektup yazmasıyla kurulmuş bir parti değildir. CHP Anadolu Müdafaayı Hukuk Cemiyeti ve milli mücadeleden sonra kurulmuş bir siyasi partidir.  Üzülerek ifade etmek zorundayım ki siz bu ülkelere taviz verirseniz dünyada itibarsızlaşmış olursunuz. Bugün Cumhuriyet çok büyük bir fazilettir siz eğer Cumhuriyet ilkelerinde düşüncelerinde taviz verdiğiniz takdirde bir orta doğuda itibarınız olmaz. Avrupa’da olmadığı gibi yan komşularınızda da itibarınız olmaz. Cumhuriyet çok kıymetli bir fazilettir. Cumhuriyetin ilkelerini benimserseniz okursanız ve o doğrultuda hareket ederseniz 1923 nasıl ki dünyada saygın bir ülke saygın bir devlet anlayışı ortaya koymuş olursunuz. Ama ne acı ki siz Cumhuriyetin ilkelerine taviz vereceksiniz ondan sonra da bu ülkenin başına 15 Temmuz darbeleri yaşatacaksınız. Biz bunun için Cumhuriyete ve CHP’ye hep beraber sahip çıkmalıyız. CHP sıradan bir anlayış değildir. CHP kadın erkek eşitliğini ortaya koymuş bir anlayıştır. Cumhuriyet halk partisi çok önemli devrimlere imza atmış bir partidir.”

Proğram Törenden ve açılış konuşmasının ardından CHP Parti binası önünde pasta kesimi, ikramlar, çeşitli etkinlikler ve sohbetlerle son buldu.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net